Případ zastřeleného psa řeší státní zástupce (Ústecký deník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Ústí nad Labem/ Až u ústeckého státního zástupce skončil případ dvouapůlletého hovawarda, kterého Michalu Tomevovi zastřelil myslivec Miroslav Pulda. Policie i úřady jsou toho názoru, že vše bylo v pořádku. Tomev si to nemyslí a žene vše dál.
Přinejmenším mu připadá zarážející, že myslivec nevěděl přesně, na co střílí. Byla tma. Za psem klidně mohl běžet jeho malý syn. A tragédie mohla být daleko větší.
Policisté při ohledání místa našlii střelce. Seděl potichu ve vozidle jen o pár desíte kmetrů dál od mrtvého psa. „Domníval jsem se, že střílím na divoké prase,”vysvětlil policii.
Tohle tvrzení pak stačilo k tomu, aby policie nakonec případ uzavřela - k tresnému činu podle ní nedošlo. Tomev je ale přesvědčen, že Pulda pochybil jako myslivec a obrátil se na odbor životního prostředí magistrátu. „Bohužel se jedná výhradně o občanskoprávní spor, který nelze řešit podle zákona o myslivosti, ale podáním žaloby u místně příslušného soudu,” sdělil Tomevovi Jan Zadražil, vedoucí odboru životního prostředí magistrátu. Jako by zastřelený pes nikoho nezajímal. Pes je podle zákona věc. Pokud jde o podobné plemeno s průkazem původu,cena štěňěte se pohybuje přes deset tisíc korun (Tomeva stálo třináct tisíc) a mladý pes, který může být zařazen do chovu, pak má hodnotu minimálně dvojnásobnou až trojnásobnou. Trestní zákon přitom jasně říká, že je trestným činem, pokud někdo zničí, poškodí nebo učiní neupotřebitelnou cizí věc, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou. Možnost zastřelit psa v honitbě navíc upravuje myslivecký zákon. Jasně říká, kdo z myslivců a kdy smí střílet. „Myslím, že se majitel psa cítí poškozen oprávněně,” míní Miroslav Machala, právník a předseda ústeckého okresního mysliveckého spolku. Psa smí zastřelit jen myslivecká stráž nebo hospodář, pokud loví zvěř. Pulda není jedno ani druhé. „Konal v rozporu se zákonem o myslivosti,” dodal Machala.