Hantavirus: Podceněné nebezpečí
- Kategorie: Myslivost
- Přidat nový komentář
V letošním roce bylo v Německu infikováno hantavirem více než 200 lidí. Myslivci patří do zvláště rizikové skupiny. Nejběžnějším přenašečem je norník rudý.
Většinou po něm zůstane jen trus v kazatelnách nebo loveckých chatách. Mnozí mu nevěnují pozornost, avšak představuje nebezpečí pro člověka.
Patogen se vylučuje slinami, močí a trusem a může zůstat infekční po několik dní. Podle Institutu Roberta Kocha (RKI) dochází k infekci lidí prostřednictvím dýchacích cest, přímého kontaktu s poraněnou kůží nebo kousnutím. Přenos z člověka na člověka může být vyloučen.
„Začalo to bolestí zad“
Zvýšené riziko infekce hrozí zejména lidem, kteří jsou často v lese, například myslivcům nebo lesníkům. S možností nákazy je třeba počítat od dubna do září.
„Začalo to bolestí zad. Později jsem měl bolesti po celém těle,“ říká lesník Jannik Bahlinger. Poté se přidalo zvracení a únava. Nákazu potvrdil krevní test v nemocnici.
Podle Institutu Roberta Kocha se mohou objevit následující příznaky:
- vysoká horečka
- bolesti hlavy
- bolesti zad a břicha
- pokles krevního tlaku
- porucha funkce ledvin, selhání ledvin
Proveďte bezpečnostní opatření
Při jarním úklidu v revíru je třeba uklidit i kazatelny a chaty a provést ochranná opatření. Mokré mytí zabrání silnému víření prachu. RKI také doporučuje používat rukavice a ochranu dýchacích orgánů a prostor desinfikovat.
Situace v České republice
V České republice zemřel na nákazu způsobenou hantaviry profesionální myslivec z Lesní správy Lány v roce 2016. Za jeho smrt musela organizace zaplatit odškodné pozůstalé vdově. V Česku výjimečnou tragédií se zabývají i lékaři ostravského Zdravotního ústavu a vědci z Mendelovy univerzity.
Podle jagderleben. de, 27. 5. 2019