Přihlásit

Hnízdící sýčky můžete sledovat díky kamerám v budkách

Ornitologové mohou sledovat z bezprostřední blízkosti hnízdění jednoho z nejohroženějších ptáků v Česku, sýčka obecného. Umožňují to takzvané chytré budky vybavené kamerami. Sýčci obsadili dvě z nich a nyní pečují o vajíčka. Díky kamerovým záznamům zjistí Česká společnost ornitologická více o hnízdním chování této malé sovy, jejíž počet za poslední dvě dekády poklesl o 94 % na zhruba 100 párů.

Doporučeno Kdysi hojný sýček obecný, kterého bylo možné spatřit na střeše kdejaké stodoly, se u nás stal za několik desetiletí vymírajícím druhem. Foto: Martin Šálek, ČSO Kdysi hojný sýček obecný, kterého bylo možné spatřit na střeše kdejaké stodoly, se u nás stal za několik desetiletí vymírajícím druhem. Foto: Martin Šálek, ČSO

Sýčků ubývá vinou intenzivního způsobu hospodaření
Kvůli intenzivnímu způsobu hospodaření, který sýčkům obecným nesvědčí, přesídlili ze své původní domoviny v zemědělské krajině do stodol a farem. Právě tam sýččí specialisté České společnosti ornitologické pravidelně vyvěšují zabezpečené budky, kde jsou sýčci v bezpečí před kunami a dalšími predátory. „Letos jsme několik budek opatřili kamerami, sýčci zahnízdili ve dvou z nich. V obou budkách jsou aktuálně kompletní snůšky pěti vajíček,“ říká Miroslav Bažant, terénní pracovník ochrany sýčků z České společnosti ornitologické.


VIDEO: Záznamy z budek jsou k dispozici na webu birdlife.cz.


Budky jsou rozdělené na dvě části – vstupní chodbičku a hnízdní dutinu. V obou částech je kamera. „Kamera v chodbičce sleduje, jak sýček přináší kořist nebo se například dívá z budky ven. Kamera v hnízdní dutině zaznamenává hnízdění sýčků a jejich pobyt v budce během dne,“ vysvětluje Bažant.

Foto2

Noční záběr z fotopasti, která sleduje dění před budkou sýčků
 

Pozornost veřejnosti může pomoci ochraně sýčka
Nahrávání videa se spustí v momentě, kdy sýček přeruší infračervený paprsek ve vchodu do budky. Zajímavé momenty z budek se zaznamenávají na datovou kartu. „Videa z karty stahujeme jednou za 5 dní a sledujeme zpětně. Máme k dispozici také budky s možností sledování hnízdění v přímém přenosu. Tam ale sýčci letos nezahnízdili. Snad se to zadaří příští rok,“ sděluje Bažant.
Díky záznamům z kamer ornitologové zjistí více o hnízdním chování této drobné sovy, která byla v roce 2018 Ptákem roku. „Můžeme například sledovat spektrum potravy, kterou si sýčci nosí do budky, od žížal až po hlodavce. Zároveň chceme pomocí atraktivních záznamů z budky přitáhnout pozornost veřejnosti na sýčka a jeho dramatický úbytek z naší krajiny,“ dodává Bažant.
Podle tiskové zprávy České společnosti ornitologické, 26. 4. 2019, redakce

Poslední změna: 29.04.2019 9:18

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.