Na česko-slovenském pomezí se narodila vlčata, zoologové potvrdili také rozmnožování rysů
- Kategorie: Myslivost
- Přidat nový komentář
Malá vlčí smečka, která se na česko-slovenském pomezí v Javorníkách usadila v roce 2018, přivedla letošní jaro na svět vlčata. Jedná se o vůbec první potvrzené rozmnožování vlků v této oblasti od doby jejich návratu v devadesátých letech minulého století. V Beskydech a Javorníkách bylo potvrzeno také narození rysích mláďat.
„Jsme rádi, že se nám po několika desítkách let, kdy se vlci na česko-slovenském pomezí vyskytovali spíše jen přechodně, konečně podařilo potvrdit rozmnožování těchto šelem. Doufáme, že se bude vlčí rodině dobře dařit. Její vývoj budeme spolu s dalšími spolupracovníky v terénu i nadále intenzivně sledovat,“ uvedl Michal Bojda, koordinátor monitoringu velkých šelem pro Hnutí DUHA Olomouc.
Rysi se zde rozmnožují pravidelně
Kromě vlků se narodila i rysí mláďata. Matkou se po šesté za sebou stala devítiletá rysice Draža a poprvé rysice Lucka. Další mláďata má i devítiletá rysice Heřmína, aktuálně sledovaná pomocí GPS telemetrie v rámci přeshraničního projektu Interreg. Chráněná krajinná oblast Beskydy je tak jediným místem v České republice, kde se trvale vyskytují všechny tři druhy velkých šelem.
Velké šelmy sledují na české i slovenské straně chráněné krajinné oblasti
„Velké šelmy potřebují pro svůj život dostatek životního prostoru a dostatek potravy. Úspěšná reprodukce vlků a rysů v oblasti Javorníků potvrzuje skutečnost, že stavy spárkaté zvěře, jejich přirozené potravy, jsou v současnosti v dané oblasti vysoké. Potvrzují to i výsledky mysliveckých statistik, které každý rok zpracováváme, a v neposlední řadě se to negativně projevuje na stavu mladých lesních porostů. Je velmi potěšující, že jsme tuto historickou událost mohli zaznamenat právě v období řešení společného mezinárodního projektu zaměřeného na velké šelmy,” dodali Marián Slamka a Jozef Bučko z Národného lesnického centra.
„Ochrana vlka obecného je jednou z priorit v Chráněné krajinné oblasti Kysuce, čemuž nasvědčuje i jeho celoroční ochrana téměř na celém území správy. Reprodukce a vlčí přírůstky v Javorníkách naznačují, že potenciál pro život vlka v tomto pohoří nepochybně existuje. Je však na nás, jak se k této situaci postavíme. I proto Správa CHKO Kysuce dopisem oslovila příslušné lesní úřady, které mají kompetenci usměrňovat činnost uživatelů honiteb v Javorníkách. Cílem je na jedné straně zabezpečit ochranu vlka v Javorníkách nejen ‚na papíře‘, ale i přímo v terénu,” uzavřel Peter Drengubiak ze Správy CHKO Kysuce.
Podle společné tiskové zprávy Hnutí DUHA Olomouc, Národného lesnického centra, Správy CHKO Kysuce a Správy CHKO Beskydy, 7. 8. 2019., redakce