Německo: Počet žen v myslivosti rychle narůstá
- Kategorie: Myslivost
- Přidat nový komentář
Stále více mladých žen v Německu žádá o lovecký lístek. Před 25 lety tvořily ženy pouhé 1 % držitelů loveckého oprávnění, dnes je to již 7 %. Nejčastějším motivem pro získání loveckého lístku je zájem o přírodu a její ochranu, ale také výcvik loveckého psa a lov jako společenská událost i možnost získat zvěřinu jako chutnou a trvale udržitelnou potravinu.
Friederike Meyer ráno opouští dům s puškou přes rameno. 23letá dívka to do lesa nemá daleko, auto nepotřebuje. Okolní les patřil její rodině po mnoho generací. Křehká studentka se na lov vydává i v chladný zimní den – stejně jako stále více mladých žen.
Myslivost je cestou k přírodě
„Lákalo mě poznání přírody i lov,“ říká o důvodu, proč loví, mladá myslivkyně. ‚Zelenou maturitu‘ složila v květnu. „Znala jsem tak málo stromů a tak málo zvířat,“ vysvětluje cestou na posed. „Myslivost je pro mě způsob, jak být blíž k přírodě.“
„Svou roli hraje i tradice,“ doplňuje Friederike. „Můj otec je také myslivec, vyrostla jsem s ním. A přesvědčil mě i můj přítel, který absolvoval kurz pro uchazeče o první lovecký lístek.“
„Motivací je i zvěřina. S přítelem vaříme společně. Je to vysoce kvalitní maso.“ Ani vyvrhování není pro mladou ženu, která studuje v 9. semestru medicínu, problém. „Také ve střelbě jsem si jistá. Už při prvním pokusu jsem zasáhla terč pětkrát z deseti pokusů – muži nebyli nadšení. Lov byl po dlouhou dobu doménou mužů, ale to se změnilo.“
Ženy mají zájem o loveckou kynologii
„Podíl žen mezi myslivci stále roste,“ potvrzuje Torsten Reinwald z Německého mysliveckého svazu (DJV) v Berlíně. „Před 25 lety představovaly ženy pouze jedno procento držitelů loveckých lístků, dnes je to sedm procent – a v kurzech o první lovecký lístek tvoří ženy 24 % uchazečů.“
Reinwald upřesňuje také motivaci mladých lidí: „Muži i ženy udávají jako hlavní důvod chuť být v přírodě. To platí pro 78 % mužů a 77 % žen. Následuje možnost chránit přírodu – to uvedlo 55 % mužů a 53 % žen.“
Důležitým důvodem je také potěšení z lovu. Další důvody se už u žen a mužů liší. „Více než jedna ze tří žen v kurzech, to je asi 36 % žen, uvádí, že žádá o lovecký lístek, aby získala vědomosti pro výcvik loveckého psa. U mužů je to jen 12 %. Pro muže zůstává v popředí společenské vyžití při lovu.“
Z vegetariánky lovkyní
Důležitými argumenty jsou i myslivecká tradice v rodině nebo zájem o zbraně. Dokázala to studie mezi 2 400 účastníky kurzů pro uchazeče o první lovecký lístek. „Zvěřina je na třetím místě pro ženy a čtvrtém pro muže,“ doplňuje Reinwald.
Maso je velmi důležitým faktorem pro Alenu Steinbachovou. 29letá žena se označuje za vášnivou lovkyni a svůj koníček proměnila v profesi. Vydává online časopis „Wir jagen“ a je autorkou kuchařky. „Pět let jsem byla vegetariánkou. Poté jsem přemýšlela, jak získat maso etickým způsobem. Pocházím z myslivecké rodiny, tak jsem začala lovit. Je pro mě velmi důležité, aby zvířata žila volně a nebyla uzamčena ve stájích,“ vysvětluje Steinbachová. „Zvěřina je udržitelná a přirozeně obnovitelná. Kromě toho můžete jen stěží získat maso klimaticky neutrálnějším způsobem. A také velmi dobře chutná!“ Povídá o své vášni mladá žena.
Mezitím Friederike Meyer sedí na posedu mezi polem s bramborami a pastvinou. Ptačí zpěv a další zvuky přírody se zdají být hlasitější a hlasitější, zatímco ve skutečnosti pouze ucho jinak sužované každodenním hlukem poslouchá pozorněji. „Nechci zmeškat tyto okamžiky klidu,“ pochvaluje si klid přírody mladá myslivkyně.
Podle jagdverband.de, 10. 12. 2019, redakce