Slovensko: Sokolnictví zapsáno na seznam nehmotného kulturního dědictví
- Kategorie: Myslivost
- Přidat nový komentář
Slovenský klub sokolníků (SKS) při Slovenské myslivecké komoře (SPK) zažívá úspěch. Po 12 letech snažení a pěti pokusech se jim podařilo dosáhnout zápisu sokolnictví na národní seznam nehmotného kulturního dědictví Slovenska. Dne 24. 1. 2019 si prezident SKS při SPK Alojz Kaššák přebral z rukou ministryně kultury Slovenské republiky, Ľubicy Laššákové, osvědčení o zápisu.
Sokolnictví je tradičním způsobem lovu na území Slovenska nepřetržitě od 5. století. Po úspěšném zápisu na národní seznam májí slovenští sokolníci šanci dosáhnout zápisu sokolnictví i na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO, na němž se již nachází několik států Asie a Evropy, včetně České republiky.
„Nic není krásnějšího, než kráčet lesem a mít vycvičeného dravce, který létá nad vámi a vrátí se vám kdykoliv na rukavici. Nic ho neváže, může kdykoliv uletět. Staří sokolníci říkali, že je k vám připoután jen silou vašeho ducha,“ řekl prezident klubu SKS při SPK Alojz Kaššák.
Slovensko patří mezi světové špičky ve vzdělávání mladých sokolníků. Jediná základní škola na světě s povinným předmětem sokolnictví je ZŠ Maxmiliána Hella v Štiavnických Baniach. Slovensko na zápis čekalo 12 let, úspěšné bylo až na pátý pokus.
Podle Tiskové zprávy Slovenské poľovnícke komory, 25. 1. 2019, redakce
Fotografie Slovenská poľovnícka komora