Přihlásit

Téma dne - Stav po vichřici (ČT 2)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Moderátor
Pokračuje likvidace následků vichřice. Klienti domácích pojišťoven nahlásili zhruba 28 tisíc škod, za 485 milionů korun. Čeká se ale, že ještě o stovky milionů vrostou. Oddechnout si mohou energetici. Například elektrárenské společnosti ČEZ se až na výjimky podařilo odstranit všechny poruchy. Průjezdné jsou prakticky všechny silnice, které zatarasily popadané kmeny. Kritická situace přetrvává v˙lesích. Jen majitelé soukromých a obecních lesů odhadují, že vichřice poškodila v˙jejich porostech až 3 miliony metrů krychlových dřeva.

Autor
4,5 milionů metrů krychlových dřeva, padlo v˙českých lesích za oběť orkánu. Něco podobného zažila země naposledy před 15 lety.

Petr Gandalovič /ODS/, ministr zemědělství:
Budeme navrhovat vyhlášení nouzového stavu v˙kraji Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském a v˙kraji Vysočina a také v˙okresech Bruntál a Trutnov.

Autor
Co by to znamenalo? Postižené obce by mohly dostat mimořádné peníze od státu na likvidaci škod. Dále zákaz vstupu do některých oblastí, aby lidé nepřišli k˙úrazu nebo naopak nekradli dřevo. Škody je přitom  nutné likvidovat rychle.

František Koníček, generální ředitel, Lesy ČR, s.p.:
Pro nás ta rychlost je naprosto nejdůležitějším faktorem z˙pohledu tedy té samotné ceny.

Autor
Krkonošský národní park, za pár hodin tu vítr bez ladu a skladu pokácel více než polovinu toho, co se tu jinak těží celý rok. Tisíce vyvrácených zdravých stromů, podle odborníků 50˙000 metrů krychlových dřeva.

Jiří Novák, ředitel, Správa KRNAP, Vrchlabí:
Ten jihozápadní vítr, který přišel prostě, je naprosto výjimečný pro Krkonoše a způsobil tady dost velikou katastrofu.

Josef Palounek, lesník:
Nahoře je to ještě horší, pod Sněžkou, tam to padlo komplet, od kleče prej až dolu do údolí.

Autor
Úkol číslo 1, uvolnit cesty, aby bylo vůbec možné dostat se k˙horským boudám, pak teprve bude možné začít likvidovat kalamitu ve velkém. Dalším důvodem ke spěchu je obávaný kůrovec.

Hovoří Jan Liška, Lesní ochranná služba, VÚ lesního hospodářství a myslivosti:
Když se to zpracuje, tak pak z toho ten brouk vyletí a bude se lavinovitě množit a šířit.

Autor
A je ještě jeden nepřítel a ten bude zřejmě rychlejší než kůrovec. Podle meteorologů má konečně začít hustě sněžit. Pro lidi i přírodu by to měla být dobrá zpráva, pro lesy, právě zpustošené vichřicí, to ale může být další rána. Padat začnou i stromy, které vítr poškodil ale zatím neshodil. Pohromu v˙lesích napáchala už loňská zima, letošní vítr byl ale mnohem ničivější. Nejnaléhavější škody je nutné odstranit do léta, ostatní do konce roku, říkají například lesní inspektoři v˙jižních Čechách, celková obnova tamních lesů po loňské a letošní kalamitě ale nejspíš potrvá desetiletí.

Moderátor
A ve studiu se mnou už je Vladimír Veselý, ekonomický ředitel Státních lesů České republiky. Pane řediteli, řekněte, jaké jsou škody, protože ty informace se liší a jak by ještě mohly narůst?

Vladimír Veselý, ekonomický ředitel, Lesy ČR, s.p.:
Tak ty škody na lesních porostech se vyčíslují velmi obtížně. My v˙současné době máme nasčítáno zhruba kolem čtyřech a půl milionu kubíků dříví, které je poškozeno větrnou kalamitou. Což je více jak padesát procent očekávané roční těžby. Ty dopady do výsledků hospodaření podniku jsou dvojího druhu. Je to jednak snížení kvality dříví, které se těží v˙těch porostech. Pak jsou to zvýšené náklady, které souvisejí s˙tím, že tam je určité nebezpečí. A samozřejmě i situace na trhu, která může i určitým způsobem reagovat na vývoj nabídky a poptávky, může ten výsledek ovlivnit.

Moderátor
Začali jste někdy už s˙těžbou toho dřeva, toho popadaného dřeva, řekněme s˙pomocí soukromých firem?

Vladimír Veselý, ekonomický ředitel, Lesy ČR, s.p.:
My samozřejmě jsme začali odstraňovat následky škod okamžitě ve chvíli, kdy se objevily. Naši zaměstnanci a firmy, s˙kterými spolupracujeme v˙první řadě se podílely na odstraňování následků škod a zpřístupňování cest.

Moderátor
Právě já vám do toho skočím, vy ale nemáte ještě uzavřené smlouvy s˙těmi firmami a vláda vám zatím nedala volnou ruku v˙tom zrychleném řízení.

Vladimír Veselý, ekonomický ředitel, Lesy ČR, s.p.:
Tak samozřejmě, že v˙nouzovém režimu, kde jde o ochranu lidských životů, kde jde o ochranu majetku, je možné postupovat zrychleným způsobem.

Moderátor
Já po telefonu teď zdravím ministra zemědělství Petra Gandaloviče. Pane ministře, pokud ten váš návrh, zrychlené řízení a výběr soukromých firem pro Lesy České republiky ve vládě projde, bude třeba někdo hlídat, aby na to neprofitovaly zbytečně takzvané spřátelené firmy?

Telefonuje Petr Gandalovič /ODS/, ministr zemědělství:
Tak nepochybně my ustavíme při jednotlivých krajských inspektorátech komise, které budou formulovat ta zadání. Předpokládám, že to všechno bude pod veřejnou kontrolou. Protože situace v˙lesích je dlouhodobě sledována médii. A nedovedu si představit, že bychom mohli, a ani nechceme samozřejmě jakkoliv tyto zakázky rozdat firmám bez toho, aniž by prokázaly, že jsou nejefektivnější.

Moderátor
To znamená, můžete tedy říct, že vaše ministerstvo pod vaším vedením na to bude dohlížet?

Telefonuje Petr Gandalovič /ODS/, ministr zemědělství:
Já si myslím, že já jsem nepřišel na toto ministerstvo, abych pokračoval v˙té situaci, která okolo lesů je. Já jsem přišel právě proto, abych ty věci dával dohromady.

Moderátor
To znamená, pane ministře, pardon, ustavíte třeba nějakou zvláštní komisi, nebo vytvoříte nějaký kontrolní mechanismus jiný?

Telefonuje Petr Gandalovič /ODS/, ministr zemědělství:
Jak už jsem řekl. Při jednotlivých krajských inspektorátech budou komise, které tyto věci budou formulovat, budou se na tom podílet kraje, bude to všechno pod veřejnou kontrolou. To znamená, nemůže být žádná obava, že by kdokoliv mohl tuto kalamitu využít k˙nějakému obohacení nebo k˙nějakému zadávání zakázek bez toho, aniž by ty služby byly efektivní.

Moderátor
Pane řediteli, některé soukromé firmy navrhují, pronajímat celé polomy. Uvažujete třeba o tom tak, jak to třeba bylo například v˙Tatrách po polomu?

Vladimír Veselý, ekonomický ředitel, Lesy ČR, s.p.:
Tak o pronájmu polomů neuvažujeme. Uvažujeme, že budou vytvořeny určité bloky, kde ty služby budou zadávány těm firmám a to dříví tam bude prodáváno.

Moderátor
Pane ministře, vy jste už v˙médiích hrozil nebezpečím kůrovce. Místostarosta Horské Kvildy dokonce říká, že by mohly skončit veškeré šumavské lesy. Lesníci jedni říkají, stihneme to, nestihneme to. Podle vás je kůrovcová kalamita neodvratná, nebo se to může podařit včas odklidit?

Telefonuje Petr Gandalovič /ODS/, ministr zemědělství:
Já si myslím, že uděláme vše proto, abychom co největší objem té dřevní hmoty odklidili do té doby, než kůrovec vylétne. Na druhou stranu situace s˙kůrovcem je opravdu vážná. Protože minulý rok bylo mimořádně teplé období a tudíž lze očekávat, že ta populace kůrovce už teď je velmi, velmi početná.

Moderátor
Pane řediteli, můžete třeba odhadnout, kolik ploch určitě nestihnete odklidit včas tak, aby je kůrovec nenapadl?

Vladimír Veselý, ekonomický ředitel, Lesy ČR, s.p.:
Tak to po mě nemůžete chtít, protože to je věštba ze skleněné koule.

Moderátor
Aspoň v˙procentech odhad třeba.

Vladimír Veselý, ekonomický ředitel, Lesy ČR, s.p.:
Tam samozřejmě bude záležet na vývoji počasí. Protože bude záležet na tom, jak dlouhá bude zima, kolik napadne sněhu.

Moderátor
A co teď sníh, který hrozí v˙nejbližších dnech?

Vladimír Veselý, ekonomický ředitel, Lesy ČR, s.p.:
Tak doufáme, že ho nebude tolik, aby nám zabránil konfinování lesní výrobě a v odstraňování následků škod.

Moderátor
A pak podstatná otázka. Co bude dál s˙těmi plochami po polomech? Budete je třeba zalesňovat jako v˙Tatrách, to znamená, stromy různého stáří a různých druhů? Nebo budete vlastně kopírovat to, co bylo dosud?

Vladimír Veselý, ekonomický ředitel, Lesy ČR, s.p.:
Tak my se v˙rámci strategie zalesňování, obnovy lesních porostů řídíme lesními hospodářskými plány, které připravují nejlepší odborníci.

Moderátor
Ale tohle to je přece jenom výjimečná situace.

Vladimír Veselý, ekonomický ředitel, Lesy ČR, s.p.:
Tak ono zase té obnovy těch lesních porostů z˙hlediska ploch, které se budou muset uměle zalesňovat zase nebude tolik. Ten problém té kalamity je v˙tom, že ona je rozptýlená a ona je skoro všude. Takže to dříví se prostě poskládá z˙velikých ploch a v˙řadě případů prostě ten les se bude obnovovat přirozeně.

Moderátor
Pane řediteli, pane ministře, já vám oběma děkuji.

Moderátor
A po telefonu teď zdravím Petra Lišku, ředitele Státních lesů TANAP do Tatranské Lomnice. Pane řediteli, vy jste se chystali, jak jsem už tady říkal, vysazovat různé druhy a různé stáří. Podařilo se to dodržet v˙Tatrách?

Telefonuje Peter Liška, Štátne lesy TANAP:
Samozřejmě tento proces je podstatně dlouhodobější, plánujeme ho na 20 let. Dovolil bych si ale upozornit, že se staráme o lesní ekosystémy v˙TANAP. Takže nemáme tu lesy hospodářské, ale lesy osobitého určení z˙důvodů ochrany přírody. Takže je tu úplně jiný režim starostlivosti o ně jak v˙lesích hospodářských, kde je prioritní funkce hospodářská, tedy produkční.

Moderátor
Co ten zájem podnikatelů v˙oblasti turistiky? Byly tam návrhy vytvořit díky polomům nové sjezdovky a podobně. Toto se podařilo uhlídat?

Telefonuje Peter Liška, Štátne lesy TANAP:
Určitě takovýto zájem na začátku těsně po kalamitě byl. Ale po čase, po rozsáhlých diskuzích uznali i lidé z˙této sféry, že není žádoucí ve velkoplošném chráněném území takto postupovat. Ale síly je potřeba věnovat k˙zdokonalení už existujících lyžařských středisek, tedy Štrbské Pleso, Smokovce a Tatranská Lomnica tak, aby se dostaly do evropského standardu. Takže žádné nové otvírání nových lyžařských středisek.

Moderátor
Pane řediteli, i vám děkuji.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.