Přihlásit

Návrat divočiny. V Olomouckém kraji budou žít rysi, vlci i jiné šelmy (olomouc.iDNES.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

V lesích na Šumpersku pobíhá vlčí smečka, na srny číhají rysi. Na Libavou se zatoulá medvěd, občas projde los. Naopak šakal je tu doma, stejně i tetřev. Takový pohled se zřejmě lidem naskytne v budoucnosti. Některá zvířata, jež v Olomouckém kraji dřív žila, se teď znovu objevují. Část šelem se brzy vrátí nastálo.

Začátkem roku přistihla fotopast v Jeseníkách po jedenácti letech vlka. Na stopy rysa narazili lidé na severu kraje před několika lety, teď se však stejné otisky objevily i v jižní části regionu u Šternberka.

Odborníci se shodují, že důkazů o výskytu velkých šelem bude v nejbližších letech přibývat. A nejenom to.

Zatím vlk i rys do kraje spíš jen zabloudí. Pokud se návratu divočiny nepostaví do cesty člověk, v budoucnu by tu vlčí smečka či rysi mohli už trvale žít a rozmnožovat se.

Stejně jako šakal a kočka divoká. Vzácně by do regionu mohl zabloudit také medvěd.

Blížící se návrat vlků si Petr Šaj z olomouckého pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny vysvětluje logicky.

"Vlčí populace je na hranici sousedního Polska a Německa poměrně silná. Lze předpokládat, že vlci, kteří postupně tyto smečky opouštějí, najdou příznivé podmínky i u nás," říká Šaj.

Dostatek místa i kořisti je tu podle něj i pro rysy. Šaj má za to, že záznamů o přítomnosti velkých šelem bude v horizontu tří až pěti let přibývat.

"Od jednotlivých pozorování se v následujících letech dopracujeme k tomu, že tu bude fungovat vlčí smečka a rozmnožovat se jedna či dvě rysí rodiny," upřesňuje

Šaj odhaduje, že se šelmy usídlí v klidnějších okrajových částech Jeseníků bez intenzivního turistického ruchu.

Konkrétně v okolí Starého Města na Šumpersku, na Hanušovicku, v Rychlebských horách i v Nízkém Jeseníku s vazbou na rozlehlé lesy vojenského prostoru Libavá.

Zabydlení vlků nevylučuje v příštích letech ani Jiří Beneš z Hnutí Duha.

"Očekávám, že se u nás usadí stejně jako před zhruba třemi lety na Kokořínsku," doplňuje. Je přesvědčen, že v kraji bude opět žít i rys.

Opatrně se odborníci staví k otázce návratu medvěda. Beneš má za to, že by v Jeseníkách našel dost prostoru. Teoreticky by tak medvěd mohl do regionu v budoucnu zavítat.

Hodně jich žije na Slovensku, odtud občas přijdou do Beskyd. A po nich je na řadě Olomoucký kraj. Šelma by mohla dorazit skrz Nízký Jeseník. Beneš ovšem zdůrazňuje, že velkou překážkou pro medvěda bude dálnice mezi Olomoucí a Ostravou.

"Dovedu si ho ještě představit v prostoru Libavé, pokud její část zůstane v méně přístupném režimu. Tam se záznamy o něm mohou objevovat," přemítá Šaj.

Možnost, že by se tu medvědi usídlili na stálo, označuje za spekulaci.

Už dnes ale může východní částí kraje projít majestátní los při cestě ze severu k populaci žijící na Šumavě. Že by se usadil na střední Moravě, považuje Beneš za vyloučené.

Krom vlků a rysů se v regionu pravděpodobně brzy zabydlí šakal.

"Je typický pro jižní Evropu, v posledních letech se však k nám dostává přes jižní Moravu," doplňuje Beneš.

Některé části kraje podle něj může obývat i kočka divoká.

Šaj i Beneš dodávají, že v budoucnu by přírodu kraje mohli znovu ve větším počtu obohatit i ptáci jako například tetřev hlušec, tetřívek, sokol či puštík bělavý.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.