Výstava unikátních fotografií "V soukromí divočiny" (karlovarskenoviny.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Výstava bude ke shléhnutí od čtvrtka 5. května do čtvrtka 30. června ve výstavních prostorách Správy CHKO Slavkovský les v Mariánských Lázních.
Ve čtvrtek 5. května 2016 od 18:00 bude na Správě CHKO Slavkovský les slavnostně otevřena výstava unikátních fotografií z fotopastí "V soukromí divočiny", která vznikla jako jeden z výstupů společného výzkumného projektu Národního parku Šumava a Bavorský les.
Výstava bude ke shléhnutí od čtvrtka 5. května do čtvrtka 30. června ve výstavních prostorách Správy CHKO Slavkovský les v Mariánských Lázních a to zdarma v pracovních dnech v provozní otevírací době Správy.
Jak název výstavy napovídá, nahlédnout do soukromí plachých volně žijících živočichů a sledovat jejich život není vůbec snadné. Tato výstava nám to však umožňuje. S mnohými divoce žijícími zvířaty se běžný turista nikdy nepotká. Dokonce i pro odborníky je setkání například s rysem velkou vzácností.
Pro sledování skrytě žijících živočichů se užívá řada nepřímých metod a jednou z nich je použití fotopastí. Z takto získaných fotografií vznikla tato jedinečná výstava, která nám navíc dokazuje, že Národní park Šumava je skutečně prostorem pro divoká zvířata.
Při slavnostní vernisáži 5. května představí Elisa Belotti, členka výzkumného týmu společného projektu Národních parků Šumava a Bavorský les, jak fotografie vznikaly a co bylo hlavním cílem tohoto projektu.
"Na Šumavě používáme fotopasti k výzkumu intenzivně od roku 2009, kdy začal přeshraniční projekt výzkumu rysa ostrovida. Za tu dobu se nám sešly desítky terabitů fotografií, na této výstavě je tedy jen jejich zlomek. Snažili jsme se ale vybrat ty nejzajímavější fotografie, které zachycují typické i vzácné obyvatele Šumavy," říká její kolega, zoolog Správy NP Šumava, Luděk Bufka.
A jaká zvířata výstava ukazuje? Můžete se tváří v tvář setkat s rysicí a jejími koťaty, losem evropským, šakalem obecným, psíkem mývalovitým či vzácnou kočkou divokou. Ukazuje také v přirozeném prostředí běžnější šumavské živočichy, jako lišky, jeleny, zajíce nebo divoká prasata.