V Beskydech je 15 rysů, tři vlci i medvěd (Valašský deník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Podle ochránců přírody jsou počty velkých šelem v posledních letech stabilní Beskydy - Ochránci přírody odhadují, že v Moravskoslezských Beskydech a Javorníkách se pohybuje minimálně deset dospělých rysů, pět dospívajících mláďat a tři vlci.
Rozlehlé teritorium těchto velkých šelem zahrnuje kromě Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy i Slezské Beskydy a pohraniční území Slovenska a Polska.
V Javorníkách prokázali ochránci také výskyt medvěda. Evidují tři pozorování téhož jedince. Výskyt velkých šelem potvrdily výsledky jejich únorového mapování, které ochránci přírody uspořádali už po dvaatřicáté. "Počty rysů v Beskydech a Javorníkách jsou v posledních pěti letech stabilní. Pohybuje se zde kolem deseti dospělých jedinců. Značná je ale fluktuace zvířat," uvedl koordinátor monitoringu šelem z Hnutí DUHA Olomouc Miroslav Kutal.
PYTLÁCTVÍ JE STÁLE NEJVĚTŠÍ HROZBOU
Fotopasti ukázaly, že jen dva dospělí rysi z deseti se ve sledovaném regionu pohybují déle než čtyři roky.
Zároveň existují oblasti, kde se navzdory dobrým podmínkám rysi nevyskytují vůbec. "Svědčí to o tom, že potenciál velkých šelem není v Beskydech zcela využitý," řekl Kutal.
Největší hrozbu pro rysa, vlka i medvěda stále představuje pytláctví. Tvrdí to Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště Správy CHKO Beskydy.
"Svědčí o tom náhlá a trvalá zmizení pravidelně pozorovaných jedinců z míst, kde se předtím trvale vyskytovali," sdělila Bartošová.
Zásadní vliv má také doprava. Zejména na mladá nezkušená zvířata. "V minulém roce byla zřejmě v důsledku ztráty matek usmrcena na silnicích v CHKO Beskydy dvě rysí koťata," dokládá Dana Bartošová. Únorového čtyřdenního mapování velkých šelem se letos zúčastnilo na osmdesát profesionálních a dobrovolných ochránců přírody. Takzvané vlčí hlídky organizovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Správa CHKO Beskydy.
STOPY ŠELEM HLEDALO 80 DOBROVOLNÍKŮ
Hodnocení se opíralo o terénní nálezy stop, trusu či zbytků kořistí, dlouhodobé poznatky ochránců přírody i aktuální údaje Hnutí DUHA, které má k dispozici záznamy z fotopastí.
Vedle velkých šelem členové vlčích hlídek pozorovali v Beskydech také další vzácné a chráněné živočichy, například vydru říční, jeřábka lesního, strakapouda bělohřbetého, datlíka tříprstého, žlunu šedou, datla černého, ledňáčka říčního, puštíka bělavého či krkavce velkého.