Žena natočila vlka kus od svého spacáku. Působil legračně, řekla (liberec.idnes.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Další důkaz o vlčí smečce žijící v Podbezdězí je na světě. Hnutí Duha zveřejnilo video pořízené členkou vlčích hlídek, které dokumentuje mimořádné setkání člověka s touto šelmou. Záznam dokazuje, že vlci se naučili žít v krajině obývané člověkem a nepovažují ho za svého nepřítele.
Krátký snímek pořídila Leona Kutalová z Frýdku-Místku. Jako odbornice na velké šelmy se do oblasti Doks vypravila s ruční kamerou a mikrofonem pro nahrávky vlčího vytí. Vůbec netušila, že vlkům stane tváří v tvář (jak vlčí hlídky mapují život vlků jsme psali zde ).
"Ráno po probuzení ve spacáku se mi nechtělo vstávat. Protože byla zima, tak jsem ještě ležela a koukala do korun stromů. Uslyšela jsem zapraskání větvičky a zahlédla mezi stromy mihnout se dva šedavé hřbety. Sáhla jsem po kameře připravené vedle karimatky," popisuje počátky setkání Leona Kutalová. Vlk legračně kroutil hlavou
Protože bylo bezvětří, vlci ji necítili. Jen díky tomu se přiblížili na osm metrů od ženy. Jeden z vlků si jí pak všiml a odběhl, aby se za okamžik zase vrátil.
"Zvědavě mě pozoroval, legračně kroutil hlavou, jak se nejspíš snažil lépe identifikovat, co to tam divného leží na zemi. Nakonec pomalu odešel směrem za ostatními vlky," vylíčila.
Video podle ní dokazuje, že setkání člověka s vlkem může proběhnout docela poklidně, až téměř komicky a ani jedna strana z toho nemusí být ve stresu. Mimořádné setkání pokládá Leona Kutalová ze nesmírně obohacující.
"Cítila jsem směs obrovského nadšení a vzrušení z tak blízkého a zajímavého setkání. Zároveň jsem se snažila soustředit na natáčení na kameru," přibližuje.
Až po odchodu vlka jí došlo, jak obrovské štěstí měla. Hned si záznam na kameře pustila, aby se ujistila, že neměla halucinace.
"Kdybych si nemohla pustit ten videozáznam, tak bych se snad i sama podezřívala, jestli se mi to náhodou jen nezdálo, protože to bylo opravdu jen těžko uvěřitelné," směje se. Málokdy spatříme velké šelmy, říká expert
Záběry potěšily také jejího manžela. Miroslav Kutal, rovněž expert na velké šelmy v Hnutí Duha, považuje podobné záběry za velmi vzácné.
"Vlci zpravidla ví o člověku dříve, než je stihneme zaregistrovat, podobně jako jiné divoké šelmy. Kolikrát v životě se vám třeba podaří vidět třeba obyčejnou lišku, která je nesrovnatelně početnější než vlk," přibližuje Kutal.
Zvíře na videu je mladý vlk a možná šlo o jeho první setkání s člověkem. Snad proto neprojevoval strach. A nebo to mohlo být naprosto opačně a na lidi už byl vlk zvyklý. Podle Leony Kutalové musí v lesích Máchova kraje k takovým setkáním čas od času dojít.
"Když pak někdo třeba zpozoruje smečku, jak prochází okrajem louky blízko vesnice, nelze to vykládat tak, že vlci ztratili plachost a je to důvod k obavám o bezpečnost. Prostě jen zjistili, že většina lidí a budov pro ně nepředstavuje riziko, tak nemají takovou potřebu se jim za každou cenu vyhýbat," říká ekoložka.
Většina lidí nemá s vlky vlastní přímou zkušenost tak jako s běžnými lesními zvířaty, takže jejich představy o nich jsou podle ní často zkreslené, ovlivněné pohádkami, vymyšlenými příběhy z filmů či předsudky.
"Díky pořízenému videu jsem tak získala i možnost, jak svůj zážitek zprostředkovat dalším lidem a tím snad napomoci poklidnějšímu návratu vlků do našich lesů," dodává Leona Kutalová.