Proti myslivecké novele (Zemědělec)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Novelu mysliveckého zákona by mělo ministerstvo zemědělství stáhnout, změny v ní jsou špatné a novela nezlepší v rozporu se záměrem ministerstva práva vlastníků honiteb ani vymahatelnost škod způsobených zvěří zemědělcům. Uvedli to minulý týden zástupci Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ). Stáhnutí novely požaduje i Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR a Sdružení vlastníků honebních pozemků ČR (SVOL).
"Předložený návrh obsahuje velké množství dílčích změn, které však nemají šanci tento stav zlepšit a přinesou pouze jeho další konzervaci a s největší pravděpodobností i výrazné zhoršení již tak neúnosné situace," uvedl předseda ASZ Josef Stehlík. K pozastavení novely vyzvala ministra zemědělství na svém nedávném sněmu také Agrární komora ČR.
"V současné úpravě myslivecké legislativy jsou potlačena vlastnická práva, což způsobuje velmi složité a nevyrovnané vztahy a vede ke vzniku a trvání křivd vůči jednotlivým oprávněným skupinám. Myslivost je oddělena od zemědělského a lesnického hospodaření, jehož byla logicky i historicky neoddělitelnou součástí. Vlastníci honebních pozemků mají velice složitý a často i nemožný přístup k výkonu práva myslivosti a minimální možnost jeho kontroly na svých pozemcích," uvedla ASZ.
"Myslivost nelze vykonávat bez honebních pozemků a bez spolupráce s vlastníky těchto pozemků. Nový zákon o myslivosti by měl jednoznačně respektovat společenské i majetkové změny po roce 1989," řekl Petr Jelínek ze SVOL.
Podle Miroslava Hauzra ze Sdružení vlastníků honebních pozemků nemají vlastníci, byť jsou členy honebního společenství, velmi často vůbec šanci ovlivnit hospodaření a jiné aktivity myslivců na svých pozemcích. Novela podle něj jednoznačně straní myslivcům a vlastníky znevýhodňuje. Soukromý zemědělec Daniel Pitek ze Strany zelených kritizoval, že norma například zvyšuje pokuty za nepovolený vstup do honitby z deseti na 30 tisíc korun a při opakovaném porušení až na 60 tisíc korun. Omezení vstupu do lesa, respektive do honitby, bude podle něj problematické, protože příslušné rozhodnutí, které učiní úředník obce s rozšířenou působností, většinou sám myslivec, bude viset na úřední desce a již bude účinné. Běžný majitel chaty tak podle něj nebude mít možnost zjistit, že zákaz vstupu do honitby začal platit. "Občas přemýšlím, jestli je (ministr zemědělství Marian Jurečka) za KDU-ČSL nebo za KSČM, protože to jsou komunistické zákony," řekl Pitek s tím, že současný zákon je sice velice špatný, ale "to, co je nám předkládáno, by situaci ještě daleko zhoršilo".
"Zákaz nebo omezení vstupu není žádný naschvál, kterým by chtěli úředníci šikanovat návštěvníky lesů a krajiny obecně. Tato omezení se používají jen ve velmi výjimečných případech a musí být odůvodněná," řekl již dříve ministr Jurečka. Podle něj zákaz slouží k ochraně života a zdraví houbařů, ale i k ochraně zvěře. Jak uvedl, je v ČR 5800 honiteb a i nyní se vydá omezení nebo zákaz vstupu maximálně pro desítky z nich.
Novelu by měla podle předchozích prohlášení projednat vláda do konce června, ministerstvo zemědělství k ní nyní vypořádává připomínky. Novela se několikrát odkládala, původně ji mělo ministerstvo vládě předložit do konce loňského roku. Současné znění se nelíbí ani Českomoravské myslivecké jednotě, Českému svazu ochránců přírody, připomínky k novele uplatní i ministerstvo životního prostředí.