V Česku začalo největší sčítání zubrů v historii (tyden.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Česká kancelář mezinárodního Centra ochrany zubra evropského (European Bison Conservation Center - EBCC) začala v Česku sčítat zubry. Zmapuje všechny, kteří loni byli v zoologických zahradách, soukromých chovech, oborách a přírodních rezervacích. Důvodem je zpřesnění evidence tohoto ohroženého zvířecího druhu pro plemennou knihu. Výsledky sčítání by měly být známy koncem týdne, sdělila společnost Česká krajina, která fungování regionální pobočky ochranářské organizace zajišťuje.
Zubři patří k nejohroženějším druhům zvířat v Evropě, na světě jich žije přes 5500 a pocházejí z malého počtu zakladatelů. Přesná evidence těchto zvířat je proto klíčová pro vedení plemenné knihy, která zahrnuje všechna čistokrevná zvířata a pomáhá k sestavování nových chovů i výměnám zvířat mezi chovy tak, aby byla zajištěna co nejnižší příbuznost zvířat ve stádech.
"Počet zubrů u nás pozvolna stoupá. Nejvíce jich je v oborách a v zoologických zahradách," řekl ČTK Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR. Dodal, že zubr patřil od 14. století mezi zvířata žijící na území současného Česka. Na počátku 20. století zubry lidé vyhubili. "Neexistují dostupné údaje přesně o tom, v jakém množství se zde zubři v minulosti vyskytovali. Ale jejich počet byla relativně vysoký," řekl vědecký pracovník.
Po vyhubení volně žijících zubrů v zajetí zůstalo jen 12 zvířat schopných reprodukce, která byla navíc rozdělena do dvou genetických linií. "Vzácnější nížinná neboli bělověžská linie pochází z pěti zakladatelů. Pro chov bylo sice na počátku vybráno celkem sedm zvířat pocházejících z Bělověže, ale do reprodukce se jich nakonec ve skutečnosti zapojilo pouhých pět," uvedl Jirků.
Česká regionální kancelář EBCC nyní rozesílá všem chovným zařízením v zemi formulář, do kterého majitelé zubrů vyplní jejich stav ke konci roku 2015 a zaznamenají i případné prodeje, výměny, narození či úhyny.