Přihlásit

Skalní cesta v Jizerkách nebude. Kvůli dravcům (Mladá fronta DNES)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Ochránci přírody zastavili plán na zajištěnou skalní cestu na Frýdlantské cimbuří. Mohla by ohrozit vzácného sokola.

JIZERSKÉ HORY
Dárci poslali sdružení Vodní brána padesát tisíc korun na vybudování zajištěné skalní stěny na Frýdlantské cimbuří. Teď se ale zdá, že nevznikne. Stopku vystavili ochranáři. Obávají se, že by lidé v národní přírodní rezervaci rušili ohrožené a vzácné dravé ptáky.
Takzvaná via ferrata měla podle autorů projektu z Vodní brány turistům představit méně navštěvovanou oblast severní části Jizerských hor. Teď do tamních skal může jen úzká skupina lezců. Zajištěnou cestu by naopak zvládli i běžní turisté.
Jenže zajištěná cesta je naplánovaná v Národní přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny, v níž se ze zákona nesmí chodit mimo značené cesty. Jedná se také o evropsky významnou lokalitu. A hnízdí v ní zvláště chránění živočichové sokol stěhovavý a sýc rousný. Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky proto sdružení nepovolila výjimku z ochranných podmínek národních přírodních rezervací. Argumentuje principem předběžné opatrnosti. "Národní přírodní rezervace je nejpřísněji chráněné území ČR, navíc je v této části potvrzen výskyt zvláště chráněných druhů. Jejich životní podmínky by mohl zvýšený pohyb lidí na této trase narušit. Do prostředí zvláště chráněných druhů by navíc vstupovali mimo značenou a používanou cestu," uvedla Jana Mejzrová z CHKO Jizerské hory.
Členové sdružení teď zvažují odvolání k ministerstvu životního prostředí. Jsou přesvědčeni o tom, že by via ferrata přírodu nepoškozovala. Naopak by podle nich mohla u lidí budovat k přírodě vztah. Podobně už funguje v katastru Bílého Potoka via ferrata Kočičí kameny. Nechtějí také připustit, aby vybraných padesát tisíc, které padly na studii o vlivu záměru na životní prostředí, přišly vniveč.
"Jsme povinováni lidem, obcím i firmám, co nás podpořili a poslali peníze. Studie, kterou nás donutila vypracovat CHKO, také nezjistila, že by došlo k poškození přírody," řekl horolezec a člen spolku Vodní brána Vladislav Hanzl. Spolek v roce 2013 vybudoval úspěšnou via ferratu Vodní brána u Semil. Slezly jí už tisíce lidí. Zajištěnou cestu na Frýdlantské cimbuří do výšky 900 metrů by sdružení Vodní brána vybudovalo díky sponzorským darům. Počítalo se s délkou trasy 450 m, lezci by překonali převýšení 150 m. Projekt podporovaly i přilehlé obce.
Autoři počítali s maximální ohleduplností k hnízdícímu sokolu. Na skálu by se mohlo jen od srpna do konce října. "Když před dvěma lety na vrcholu cimbuří zahnízdil sokol, ochranáři zavřeli terény pro horolezce, ale přímo na vrchol s vyhlídkou mohli turisté dál chodit a byli třicet metrů od hnízda. Ani tam nebylo žádné upozornění. Sokol je podle mě neférový argument," domnívá se předseda občanského sdružení Vodní brána Martin "Čokař" Marek. "Největší problém vidím v tom, že by stezka byla úspěšná. Bohužel ji nechtějí vybudovat úředníci s podporou evropských fondů," myslí si Marek.
Ač jde jen o odhad, počítalo se s tím, že by via ferratou ročně prošla tisícovka lidí. Podle ochranářů by se provoz na skalách zvýšil až osmkrát. To podle závěrů představuje pro rezervaci významné riziko.
"Klasičtí horolezci se v tamních terénech běžně s výjimkou pohybují. navíc po celém území mimo vyznačené cesty. Kdežto my bychom šli stále stejnou cestou po skále. Nechápeme, proč by tu krásu měla vidět jen skupina vyvolených," míní Vladislav Hanzl.
"Běžní turisté mohou jít po historické značené cestě a dostanou se na vrchol. Nově navrhovaná trasa ale zasahuje mimo tuto cestu, kam jsou turisté nyní soustředěni," upozornila Jana Mejzrová.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.