Smečka vlků na Dokesku se rozrostla, už je sedmičlenná (tyden.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Vlčí smečka, která se pohybuje na Dokesku v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko-Máchův kraj, je už sedmičlenná. Loni se rozrostla minimálně o dvě vlčata, řekl Miroslav Kutal z Hnutí DUHA Olomouc. Právě fotopast hnutí zachytila nedávno sedm členů smečky. Vlci patří mezi kriticky ohrožená zvířata. Fotopasti na Českolipsku před dvěma lety doložily první rozmnožování vlků v Čechách po více než 100 letech.
Podle Kutala už mláďata z loňského vrhu dosahují velikosti dospělých vlků. Z videozáznamu se tak nedá určit, kolik jich skutečně je. "Smečku mohla některá z vlčat narozených v roce 2014 již opustit, počet vlků narozených v roce 2015 tak může být i vyšší než dva," řekl.
V oblasti výskytu vlčí smečky je dostatek kořisti - divoká prasata, daňci, jeleni, srnci. Právě regulace těchto v české krajině přemnožených zvířat je podle Kutala jedním z největších přínosů přítomnosti vlka u nás. "Vlk je na vrcholu potravního řetězce, má tak v přírodě své nezastupitelné místo. V dnešní kulturní krajně zároveň zůstává dost prostoru i pro rozumné myslivecké hospodaření s divokými kopytníky," dodal expert hnutí na velké šelmy.
Na záznamech z fotopasti jsou dva záběry následující těsně za sebou, kdy na prvním projdou kolem fotopasti tři vlci, na dalším záběru pak proběhnou ještě čtyři zvířata. "Jen v průběhu října zaznamenaly naše fotopasti vlka více než dvěstěkrát, ale nepodařilo se zachytit celou smečku pohromadě. Zdá se, že se zde vlkům daří a snad se stanou trvalou součástí zdejší přírody," uvedl zoolog Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Luboš Beran.
Loni na začátku října houbař objevil v lese u obce Brenná na Českolipsku uhynulou vlčici. "Podle dosavadních genetických analýz by se nemělo jednat o jedince příbuzného s naší smečkou. Jsme si jisti tak na 90 procent," řekl vedoucí Správy CHKO Kokořínsko - Máchův kraj Ladislav Pořízek.
Vlčice nezahynula přirozenou smrtí, byla silně zakrvácená a kolem byly další krvavé stopy. Příčina úmrtí se stále zjišťuje. V úvahu přicházejí zastřelení, srážka s autem či konflikt s jiným zvířetem. Zkoumání podle Pořízka není jednoduché, protože vzorky, například svalovina, byly již poškozené postupujícím rozkladem. Nemohlo se tak například provést rentgenové zkoumání kostry. "Dělá se proto biologické čištění kostry, to ale bohužel trvá delší dobu," dodal.
Výskyt vlků na Českolipsku potvrdily fotopasti poprvé na jaře 2014. Pár šelem přišel z oblasti Lužice. Narození mláďat před dvěma lety bylo první doložené rozmnožování vlků v Čechách po více než 100 letech. Vlci byli v českých zemích vyhubeni koncem 19. století, znovu se začali vracet až v posledních letech ze sousedního Slovenska, Polska a Německa.
O postupném návratu velkých šelem do Česka pojednává dokument Jana Svatoše Causa Carnivora, který bude mít 18. ledna severočeskou premiéru právě v Doksech. Lidé se mohou těšit i na první záběry divokých vlků z Dokeska, které při natáčení vznikly. Po filmu bude debata s odborníky.