Puškař umí vyrobit tureckou šavli i kulomet (Mladá fronta DNES)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
VYSOKÁ NAD LABEM
Soustruhy, frézy, vrtačky, pilníky a další nářadí. Pracoviště Miloše Skrbka z Vysoké nad Labem se na první pohled ničím neliší od klasické zámečnické dílny - nebýt pušek a pistolí zavěšených na zdi a uložených v regálech. Jeho řemeslem je puškařina. Vyrobit dokáže prakticky všechno, co střílí. A to z jakékoli doby.
Na ponku právě má rozpracovanou kolečkovou arkebuzu, kterou vojáci měli v 17. století. Vedle je opřený těžký kulomet, na zdi visí terčovnice z poloviny 18. století. Přestože jeho velkou zálibou jsou předovky, vyrábí a opravuje všechny zbraně, včetně tureckých šavlí a balkánských dýk. A to pro sběratele, kluby vojenské historie, muzea i filmaře, jeho zbraně si zahrály například v historickém snímku Čachtická paní. Prvními flintami, které vyrobil, byly jehlovky z prusko-rakouské války 1866.
"Teď mám období zbraní z třicetileté války. Měl jsem období sedmileté války, hodně jsem dělal pušky s křesadlovým zámkem. Abych se uživil, musím dělat všechno. Baví mě zbraně, které dělám poprvé," říká rázovitý řemeslník, zatímco na ukázku vytahuje z pouzdra dvouhlavňovou pistoli kombinovanou s nožem. V 19. století ji měli ve výbavě francouzští námořníci.
Nevelkou dílnu, v níž většinu místa zabírají frézy a soustruhy, má hned u rodinného domu, kde žije. I proto je v práci skoro pořád, v dílně tráví i 14 hodin denně. Pracuje na několika zbraních současně. Výroba každého kusu zabere řadu týdnů, někdy i měsíců. Vždy dělá jeden kus navíc do depozitu. "Někdy přijde zákazník, má peníze, ale neví, co by chtěl. Může si tak vybrat z modelů, které mám," poznamenává Miloš Skrbek.
Všechny repliky jsou funkční, po dokončení je kontrolují experti Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva a výrobce každou zbraň testuje na střelnici. Kromě toho vyrábí i zbraně zvané expanzní, například samopaly, na střelbu slepými náboji. Jeho profese kombinuje zámečničinu a uměleckou truhlařinu. Všechny komponenty, včetně dřevěných součástí, si Miloš Skrbek vyrábí sám. Dřevěné pažby vykládá kovem, hovězí kostí, rohovinou, ale také třeba perletí.