Zabavenou vycpaninu medvěda poslal stát do muzea. Hostinskému dal pokutu (pardubice.iDNES.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Vycpanina medvěda baribala z jedné z litomyšlských restaurací skončí nakonec ve Slezském zemském muzeu v Opavě. Uzavírá se tím velká přetahovaná majitele podniku s celní správou a inspektory životního prostředí. K vidění bude zvířecí exponát zřejmě až v roce 2017.
"Ani bych se tam na něj ale nejel podívat. Před několika měsíci jsme si pořídili nového medvěda už s doklady, protože se lidé na vycpaninu stále ptali. Jsem z toho všeho znechucený, protože jsem zatím musel zaplatit pokutu pět tisíc korun plus tisícovku správní poplatek jako fyzická osoba, ale další pokuta stále hrozí firmě," řekl majitel Restaurace U Medvěda Miroslav Hanč.
Medvěda mu stát zabavil, protože chyběl zákonný doklad o jeho původu. Přitom inspekci uvedl, kdy, kde a od koho si ho před lety při rušení jedné plzeňské restaurace odkoupil.
Nestačilo ani poukázat na to, že zákon umožňuje od zabavení prokazatelně 14 let či více staré vycpaniny upustit.
Exemplář sloužil jako dekorace v interiéru restaurace. Česká inspekce životního prostředí spolu s policisty ho po ročním vyšetřování definitivně zabavila a odvezla z Litomyšle letos v srpnu.
"U zabaveného exempláře zůstává zcela nejasný jeho původ a nelze tak ani vyloučit tu skutečnost, že byl v místě výskytu uloven nelegálně. Veškeré dosavadní informace o původu a stáří exempláře jsou pouze v rovině tvrzení a nepodařilo se je nijak ověřit. Za každou kožešinou, preparátem či podobnou trofejí je vždy původně živý jedinec. Držení či dokonce komerční využívání exemplářů s nejasným původem je nezákonné, proto musí v takových případech inspekce předmět zabavit," odůvodnila zásah mluvčí inspekce Radka Burketová.
Vycpaninu převezla inspekce do skladu Ministerstva životního prostředí, pravomocné rozhodnutí o zabavení exempláře obdrželo v září. Nabídkové řízení skončilo v první polovině prosince. Na nabídku dermoplastického preparátu medvěda baribala institucím státu zareagovalo muzeum v Opavě.
"Ministerstvo životního prostředí musí ze zákona bezúplatně nabídnout zabavené exempláře v první řadě svým rezortním organizacím pro vědecké, výukové a výstavní účely. Pokud o exempláře nemají zájem rezortní organizace, nabízí je ministerstvo dále například zoologickým zahradám, celní správě, muzeím či školám do expozic, k ekologické výchově, pro výuku případně vědecké účely, tedy budou sloužit veřejnosti. Nepotřebné exempláře může eventuálně i zlikvidovat," uvedla mluvčí ministerstva Jana Taušová.
V minulosti byly podobné exempláře předány například Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR, Generálnímu ředitelství cel, Náprstkovu muzeu v Praze nebo Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Pracovníci muzea medvěda zatím znají jen z fotek
Medvěd zatím spočívá v pražském ministerském skladu. Pracovníci muzea v Opavě exemplář znají zatím jen z fotografií.
"I tak je zřejmé, že se nejedná o práci nějakého amatéra. Bohužel původ medvěda není znám ani poslednímu majiteli, což považujeme za jistou nevýhodu. Protože byl preparát dlouhodobě exponován ve veřejných prostorách, lze předpokládat, že kožešina byla znečištěna prachem. Po převozu do muzea tak bude exemplář zbaven špíny šetrným způsobem mechanicky, případně s pomocí čistícího roztoku. Poškozené části, především uši, bude nutno ošetřit tmelením, fixací a následným retušováním," uvedla mluvčí opavského muzea Romana Cieslarová.
Podle ní však bude baribal návštěvníkům i po přestěhování ještě v příštím roce utajen. "Protože akce na rok 2016 jsou již naplánovány, lze vystavení očekávat až v rámci některé z prezentačních aktivit Slezského zemského muzea v roce 2017," dodala mluvčí muzea.