Přihlásit

V Ralsku odstřelí nejstaršího zubra, byl agresivní a pářil by se s potomky (liberec.iDNES.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Lesníci odstřelí nejstaršího býka ze stáda zubrů evropských, které před čtyřmi lety našlo azyl v lesích v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Lesníci musí zubra vyřadit ze stáda kvůli riziku páření s "dcerami". Příbuzenská plemenitba by totiž mohla ohrozit celý chov.

Zvíře, které je součástí stáda, jež se rozrostlo z původních pěti členů na sedmnáct, se navíc začalo chovat agresivně.

"Odstřel provedeme do konce letošního roku výstřelem z kulovnice," uvedl Jan Sotona, mluvčí Vojenských lesů a statků. Souhlas s utracením chráněného živočicha již vydalo ministerstvo životního prostředí.

Dojde tak na nejkrajnější řešení problému příbuzenské plemenitby. "Jiné řešení jsme hledali více než rok ve spolupráci s odborníky z Národního centra ochrany zubra evropského. Komunikovali jsme také s polskými kolegy, od kterých základ stáda v ralské oboře Židlov pochází. Bohužel bezvýsledně," konstatoval Sotona.

Dalším z důvodů, proč býk nemohl být převezen z Ralska na jiné místo, kde zubři žijí, je i fakt, že je přežvýkavec agresivní ke svému okolí. "To možnost nalezení nového útočiště pro samce prakticky vyloučilo," doplnil mluvčí.

V roce 2011 dorazily do Ralska čtyři samice z Bělověžského národního parku. Žily v něm divoce. Samec přicestoval z chovu v Kampinovském národním parku. Zubři obývají oplocenou oboru o rozloze čtyřiceti čtverečních kilometrů.  Stádo by příbuzenskou plemenitbou degenerovalo

"Příbuzenská plemenitba je údělem všech chovů," prohlásil před časem ředitel liberecké zoologické zahrady David Nejedlo. "Musejí se hodně hlídat, aby nedegenerovaly. Někdy bývá lepší starého samce utratit, než ho převézt tam, kde by měl k životu špatné podmínky nebo by ohrožoval ostatní zvířata."

Podle chovatele Vojenských lesů a statků Miloslava Zikmunda by stádo rozmnožováním mezi příbuznými degenerovalo. "Kdybychom připustili příbuzenskou plemenitbu, mohla by se snižovat váha zubrů. Byli by také náchylnější k chorobám a agresivnější," upozornil oborník.

Zubři jsou největší volně žijící přežvýkavci v Evropě. Ve volné přírodě byli vyhubeni asi před sto lety. Přežili jen díky umělému chovu v zoologických zahradách a dalších zařízeních. Největší populace dnes žije v již zmíněném Bělověžském národním parku na hranicích Polska a Běloruska.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.