Zastřelená vlčice přišla z Lužice, česká smečka od Doks zůstává kompletní (liberec.iDNES.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Nové informace o mrtvém vlkovi nalezeném 6. října v lesích Ralska na Českolipsku zveřejnili ochránci přírody. Zvíře nemá žádný příbuzenský vztah s pětičlennou vlčí smečkou zdržující se v okolí Doks. Prokázala to analýza DNA. Ta rovněž potvrdila, že šlo o samici.
"Pro nás je to dobrá zpráva. Do českolipské vlčí smečky vkládáme nemalé neděje, že zde založí stabilní vlčí populaci. Smrt alfa samice by tyto plány znemožnila. Zjištění, že vlčice nepocházela odsud, naše obavy rozptýlilo," komentoval Ladislav Pořízek, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny.
Jak se vůbec u tak plachých zvířat, jako jsou vlci, příbuzenství zjišťuje? Snadno. Existují totiž vzorky chlupů a trusu nalezené v lesích. Odborníci z České zemědělské univerzity je ve spolupráci s odborníky z Karlovy univerzity porovnali s vzorky mrtvého vlka.
Neprokázala se žádná shoda
Mrtvý vlk podle všeho přišel z Lužice, rozsáhlé oblasti rozkládající se převážně v Německu, částečně v Polsku.
"Lužičtí vlci mají poměrně stabilní populaci. Zároveň mají přirozený pud osídlovat nová teritoria, proto se řada z nich vydává západně k Berlínu a část asi i jižně k Česku. Překvapivé není ani to, že šlo o samotného jedince, tuláctví je jim přirozené," míní Pořízek. Z Lužice tak patrně pocházeli i vlci, kteří byli před lety spatřeni nedaleko Liberce nebo Frýdlantu.
Původem zabité vlčice jsou si ochránci přírody jisti ještě z jednoho důvodu. Lesní fotopasti zachytily na některých záběrech až pět vlků. Z počtu zvířat se dá usuzovat, že ve smečce v letošním roce nedošlo k žádným změnám.
Přírodovědci jsou dokonce lehce optimističtí - jeden ze snímků totiž zachytil možné mládě vlka. To by nasvědčovalo tomu, že smečka se v mezičase opět rozrostla.
Fotopast zachytila možné mládě vlka
"Nemůžeme to říct s jistotou. Snímek není dostatečně průkazný, aby definitivně potvrdil, že je to letošní mládě. Já se spíš přikláním, že jde o jednoho z loňských a již odrostlých vlků," mírní nadšení Luboš Beran, zoolog CHKO Kokořínsko - Máchův kraj.
Přírodovědci teď čekají na další snímky z fotopastí, které by existenci mláděte potvrdily.
"Přijde mi divné, že by vlci měli jen jedno mládě a že toto by se pohybovalo samo mimo smečku. Nicméně nechci se klonit ani k jedné teorii, než budeme mít víc informací," dodává Ladislav Pořízek.
Nejasno ale dál zůstává ve věci hledání příčiny smrti vlčice nalezené v říjnu. Přetrvává podezření, že zvíře skolil myslivec, mělo totiž zakrvácené nohy a břicho. Nenašla se však kulka, po níž se pomocí detektoru kovů pátrá. Mohla projít měkkou tkání ven a vůbec v těle nemusela zůstat.
"Vlčice byla střelena do břicha, tím jsem si na devadesát procent jistý. Z polohy těla je zjevné, že zvíře trpělo, crčela z něj krev a před smrtí se ještě stočilo do klubíčka," popsal nedávno poslední chvíle vlčice Ladislav Pořízek.
Pomoci k dopadení pachatele má i odměna 150 tisíc korun, kterou vypsalo Hnutí Duha a Český svaz ochránců přírody. Pachateli hrozí až tři roky vězení podle paragrafu 299 na ochranu zvířat.