Na severní Moravě srazilo auto vydru (Horizont)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Český Těšín
Není roku, aby pod koly aut nezahynula chráněná vydra, v silničním provozu hyne mnoho dalších živočichů. Ochránci přírody proto vyzývají řidiče, aby byli opatrní.
"Sraženého samce vydry nahlásila našemu odboru výstavby a životního prostředí Městského úřadu Český Těšín hlídka městské policie v pondělí 9. listopadu. Šelma ležela vedle komunikace Ostravská u vodní nádrže Hrabina. Je to už sedmá sražená vydra za posledních 10 let nalezená na území města," uvedl vedoucí oddělení životního prostředí Petr Nestrašil s tím, že šlo o výstavní kus, největší svého druhu, který zde ochránci v minulosti registrovali. V důsledku přímého pronásledování člověkem především do poloviny dvacátého století a silného znečištění vod od šedesátých let minulého století vydra nejen z našeho území téměř vymizela. Z tohoto důvodu byla zařazena mezi zvláště chráněné živočichy a chráněna je i mezinárodními předpisy. Její stavy se začaly zvedat až v devadesátých letech, kdy se investovalo do čistírenských technologií, významně se zlepšila kvalita vody a snížila se také míra pronásledování. "Nyní je vydra rozšířena na většině našeho území a v okolí Těšína se vyskytuje pravidelně na řece Olze, některých vodních tocích a vodních plochách. V současné době je pro ni největším ohrožením automobilová doprava, která ohrožuje i další živočichy," dodává ekolog Daniel Křenek.
Dle údajů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR ročně zahyne na silnicích kolem 500 000 zajíců, 350 000 ježků, přibližně 70 000 bažantů, 52 000 srnců a mnoho dalších živočichů. Ačkoliv ne vždy je možné kolizi se zvěří zabránit, je mnoho zbytečných kolizí zaviněno neopatrnou či bezohlednou jízdou řidičů. Proto jezděte opatrně!