Extrémně teplé počasí zmátlo včely, lesní zvěř hromadí zásoby na mrazy (zpravy.iDNES.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Nezvykle teplé počasí překvapilo nejen lidi, ale i zvířata. Zatímco včely kvůli vyšší aktivitě spotřebovávají zásoby na zimu, lesní zvěři teplo nevadí. Divočáci či srnky si ve slunných dnech hledají potravu, a zvyšují si tak šanci na přežití během případných tuhých mrazů. Vysoké teploty neškodí ani zvířatům v zoo.
Zatímco při běžných listopadových teplotách do 10 stupňů včely utlumují svou aktivitu, letos mají napilno. "Vadí to jako všechno, co je neobvyklé. A počasí v tuto dobu neobvyklé je," komentuje aktuální situaci včelař Jiří Šturma z Debře nad Jizerou na Mladoboleslavsku.
"Včely jsou kvůli vyšším teplotám aktivnější a spotřebovávají zásoby na zimu. V této chvíli ještě plodují. S tím se pojí i další problém - varoáza. Způsobuje jí roztoč, který se množí na plodech a v teple se mu daří," uvedl včelař pro iDNES.cz.
Naopak lesní zvěř využívá teplejší počasí ke svému prospěchu. Podle Jaroslava Červeného z Katedry myslivosti a lesnické zoologie České zemědělské univerzity v Praze mají zvířata dostatek potravy.
"Současné počasí její množství vůbec neovlivňuje," souhlasí Marek Kraus z Českomoravské myslivecké jednoty. "Zvířata si teď obstarávají potravu, tím pádem se dostávají do dobré kondice. Kdyby potom nastaly kruté mrazy, tak budou v dobré kondici a zimu přežijí. Teď je všude v lesích zeleno," vysvětlil. Někteří myslivci však varují před přemnožením černé zvěře. Slunný listopad nevadí ani zvířatům v zoo
Vyšší podzimní teploty jsou příjemné také pro zvířata v pražské zoologické zahradě. "Řada zvířat může jít ještě ven do výběhů, i když to pro tuto dobu není typické," řekla iDNES.cz mluvčí Zoo Praha Jana Myslivečková. Ve venkovních výbězích se mohou pohybovat například velcí primáti jako gorily nebo orangutani. Za běžných podmínek by už byli zavření ve svých pavilonech.
"Některá zvířata, i exotická, mohou chodit ven i v zimě. Pochází z oblastí, kde teplota běžně klesá k nule, takže je můžete v zimě vidět i na sněhu. Jde třeba o zebry nebo i slony," doplnila Myslivečková.
Rostliny se podle mluvčí Botanické zahrady v Praze Lucie Herbenové neřídí počasím, ale hormony, které v sobě mají. "Teplo u nás žádný dopad nemá a to z jednoho důvodu. Hormony jim určují roční dobu a znamená to, že jedou podle svého ,životního plánu'. Nejdřív musí být zima, kdy při mrazu vyprchá hormon. Když se zase oteplí na 10 nebo 15 stupňů, tak jsou schopny vykvést třeba v lednu. Nemáme nic, co by vyklíčilo, protože to teď není reálné," řekla iDNES.cz Herbenová.
Teplý vzduch do Česka proudí od západu
Teplé počasí podle Martina Tomáše z Českého hydrometeorologického ústavu způsobuje teplý vzduch, který do Česka proudí od západu a jihozápadu.
"Je to umocňováno i větrem z jižního proudění. Ve čtvrtek a v pátek by nás měla přecházet studená fronta, kdy k nám od severozápadu pronikne studený vzduch. V sobotu a v neděli se přechodně ochladí na necelých deset stupňů. Pak by sem znovu od západu měl proudit teplý vzduch," uvedl meteorolog pro iDNES.cz.
V Česku v úterý opět padaly teplotní rekordy na většině stanic. Nejvyšší teplotu pro 10. listopadu naměřili v Dyjákovicích na Znojemsku, kde teploměr ukázal 20,8 stupně Celsia. Nový rekord nad 20 stupňů naměřili ještě v Kopistech na Mostecku. Velmi teplé počasí očekávají meteorologové i ve středu, na svatého Martina.