Přihlásit

Úhyn orla vyšetřují policisté (Českobudějovický deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Mrtvé tělo největšího dravce v Čechách našli záchranáři na Strakonicku. Ve hře je i otrava

Jižní Čechy
Otrava prudkým nervovým jedem karbofuranem či podobnou látkou je jednou z možných variant úhynu v Evropě kdysi téměř vyhubeného orla mořského. Mrtvé tělo jednoho z největších žijících orlů a největšího tuzemského dravce označené navigačním GPS modulem objevili minulý týden pracovníci záchranné stanice v lese nedaleko Hornosína na Strakonicku. O smutném nálezu okamžitě informovali policii.
Mluvčí strakonických policistů Jaromíra Nováková řekla, že strážci zákona převzali od záchranářů orlovo tělo, pro zjištění přesných okolností jeho úhynu požádali veterináře o provedení pitvy. "Způsobená škoda se odhaduje na padesát tisíc korun," poznamenala mluvčí.
Až na základě odborných závěrů znaleckého zkoumání budou mít vyšetřovatelé jasno s odpovědí na otázku, zda vzácný pták s rozpětím křídel až 2,4 metru uhynul přirozenou smrtí, nebo se stal obětí zákeřného travičského útoku. Pokud by Státní veterinární ústav prokázal tuto variantu, Česká inspekce životního prostředí by pravděpodobně reagovala okamžitým podáním trestního oznámení. V jižních Čechách ani na samotném Strakonicku by se bohužel nejednalo o první takový případ. K podobné události došlo třeba koncem ledna loňského roku poblíž Hoštic u Volyně.
Karbofuran je vysoce toxická látka, která se používala v zemědělství jako přípravek pro hubení hmyzu. V EU se nesmí používat, prodávat ani skladovat už od roku 2008. Někteří lidé přesto stále mají velké zásoby, ač jim hrozí postih i za pouhé uchovávání této látky. Traviči zpravidla využívají karbofuran při kladení otrávených návnad do přírody kvůli odstranění škodné. Jed si ovšem nevybírá, zabíjí jak běžné, tak i ohrožené druhy zvířat. Výjimkou nejsou ani venčící se psi.
Jak vysvětlil Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické a odborník na takzvanou ptačí kriminalitu, zákaz trávení zvířat u nás platí už přes 60 let. "Za celou tu dobu však nebyl usvědčen ani jeden pachatel. Zato otrávených ptáků máme až příliš. Policii se bohužel nepodařilo vyšetřit ani tak závažné případy jako otravy desítek vzácných dravců na Litoměřicku," doplnil.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.