Přihlásit

Lovkyně: Zabití lva Cecila? Byla to brutální poprava (magazin.aktualne.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Rozhovor s českou lovkyní Michaelou Fialovou o zabití nejslavnějšího afrického lva, etice lovu a mediálním lynči. 
 
Praha
Odstřel Cecila musí odsoudit lovecká komunita, aby to nebylo frajerství, ale ostuda. Jinak se podobné věci budou stále opakovat. Tohle nemá s lovem nic společného, tvrdí nejznámější česká lovkyně Michaela Fialová.

Slavného zimbabwského lva, třináctiletého Cecila, zabil na počátku července americký zubař. Tělo slavného lva stažené z kůže a bez hlavy našli správci na okraji zimbabwské rezervace Hwange. Lovec podle nich podplatil dva muže, aby Cecila vylákali pomocí mršiny připevněné na voze mimo národní park, kde jej nejprve postřelil šípem a teprve po 40 hodinách ho dohledal a usmrtil.
"Lev musel strašně trpět. A jenom proto, aby si nějaký blbec dokázal, že umí střílet lukem na sto yardů," vysvětluje mladá lovkyně, podle které je problém, že muž pochází z Ameriky a soudní proces ho podle všeho mine.
 
Americký zubař zaplatil strážcům parku, lva vylákali z chráněného území a následně ho zabili. Co jste na tu zprávu jako lovkyně říkala?
Je to strašné a lovecká komunita se od toho musí distancovat. Popírá to veškerou etiku lovu. Zabili geneticky silné zvíře, které se mohlo dál množit. Navíc ten lev byl podle všeho ochočený, musela to být brutální poprava. Cecil byl na lidi zvyklý, a nesnažil se proto utéct nebo na ně zaútočit, myslel si, že si ho chtějí třeba fotit. Šlo vyloženě o pytláctví, maso navíc vyhodili někde v buši a bylo jim to úplně jedno.
 
Je částka 50 tisíc amerických dolarů za odstřel lva v Zimbabwe přiměřená?
Četla jsem v afrických médiích, že nakonec šlo o 35 tisíc eur. Když si budete chtít ulovit lva, ať už slabého, nebo zraněného, tak ta cena je asi třikrát nižší.
 
Průvodci se hájí, že postupovali zcela v souladu s licencí - měli na odstřel lva v této oblasti povolení.
Omyl, co udělali, bylo nelegální. V médiích se objevilo, že jakmile ho vylákají mimo rezervaci, tak je jeho odstřel legální, ale to není pravda. V Zimbabwe nelovím, ale lovila jsem mnohokrát na rohu Krugerova národního parku a tam nám také vycházela zvířata ven z parku, jenže mají na sobě GPS obojky a to není žádná malá věc. Průvodci, kteří toho člověka doprovázeli, moc dobře věděli, co jdou lovit. Šlo o osobní věc, lovec si musel toho lva vybrat, že ho chce. Když zvíře opustí národní park, tak se nestává legálně odstřelovým.
 
Americký lovec ale tvrdí, že to prostě nevěděl a že je chyba na straně průvodců. Lže?
Vědět to musel už z toho důvodu, že ho šli lovit v noci. Vybral si tohle zvíře, zaplatit trojnásobek běžné ceny, chtěl velkého lva s tmavou hřívou, krásnou trofej. Navíc loví jenom rekordy, má v rekordu bílého nosorožce i vzácnou ovci. Je to pravý opak toho, co hlásám já a 90 procent lovecké komunity. Lov má být prospěšný jak zvířatům, tak lidem. Tenhle člověk si zaslouží jen ostudu.

Lovci Cecila navíc pak stáhli z kůže a uřízli mu hlavu. Je tohle běžný lovecký postup?
Tohle prostě popírá veškerou etiku lovu, a proč se vlastně loví. Je to nechutnost. Hlavu mu uřízli, protože na ní měl GPS obojek, takže by je okamžitě našli.

V čem je tedy podle vás hlavní problém, že k tomu došlo? Selhali jednotlivci-průvodci, nebo systém, který nahrává korupčnímu jednání, kdy si bohatí lovci zaplatí ilegální odstřel?

V těchto státech osmdesát procent lidí hladoví, takže není žádný problém někoho uplatit. Pokud se tohle nezmění, tak k podobným incidentům bude docházet pořád a zvířata na to budou doplácet.
 
Cecil žil ve smečce s tuctem mláďat. Ochránci mají nyní strach o jejich bezpečnost a možný úhyn. Co je čeká?
Koťata už čeká život jenom v zoo, pokud se je teď povede odchytit, jinak je tam zabije jiný samec.
 
Dá se těmto incidentům vůbec předejít?
Strážci parků musejí mít dostatek peněz, aby se nenechali uplatit. Vezměte si, že těch 35 tisíc eur není žádná astronomická částka. Pokud ale strážce bere v přepočtu ani ne tisíc korun denně, dělá těžkou práci a doma musí živit děti, tak pak se samozřejmě nechá uplatit. Když budete žít v chatrči s deseti dětmi, tak si vždycky budete chtít přilepšit a život nějakého lva vám bude ukradený. Změna musí začít v systému, politice a platech strážců. Lovecká komunita to může maximálně odsoudit v médiích, víc s tím bohužel neuděláme.

Cecil byl nejznámějším lvem v Africe. Jak moc velká ztráta to bude pro zimbabwskou rezervaci Hwange?

Ten člověk jim způsobil ohromnou škodu. Cecil nebyl lovné zvíře, byl zvyklý na fotografování, strašně rád lidem pózoval, turisté za to platili velké peníze. Jeho posláním na planetě bylo pózovat kamerám a dělat lvíčata. Druhou věcí jsou ta koťata, která mohla v klidu odrůst, a za pět šest let tam nějakých takových Cecilů mohlo běhat dalších deset.
 
Americký lovec je teď doslova pranýřovaný médii, která zveřejnila jeho fotku, lidé mu na Facebook píšou nenávistné vzkazy. Vy s podobným lynčováním máte poměrně bohatou zkušenost. Jak si myslíte, že to vnímá?
Z vlastní zkušenosti vím, že mu to bude úplně jedno. Vymaže si pár fotek na Facebooku a dál to nebude řešit. Vadilo by mu, kdyby ho odsoudila komunita. Chtěl lovit trofej, aby byl borec, ale udělal strašnou botu. Lovecká komunita to musí ostře odmítnout, aby se ho příště nesnažil někdo trumfnout.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.