Sloni mezi vinohrady (reflex.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Ve vinařských obcích na jižní Moravě není zrovna obvyklé zahlédnout lva nebo antilopu či hyenu. V Šakvicích to možné je. Když budete mít štěstí a pojedete správnou ulicí právě v době, kdy z preparátorského ateliéru Radomíra France (48) expedují jednu z mnoha zakázek, můžete narazit třeba i na slona.
Radomír Franc nedělá jen tak nějaké nudné vycpávky veverek či havranů do školních kabinetů. Zvěčňuje hlavně faunu divokou, většinou exotickou.
Často v anatomicky věrném, dostatečně dekorativním a pro daný exponát typickém pohybu. Některá zvířata, jež tady po smrti mění v poněkud bizarní sochy z biologického materiálu, vypadají vzhledem k dokonale vyčištěným kůžím a kožešinám mnohdy lépe než zaživa. Jen zařvat.
Preparátorská dílna Radomíra France není žádná páchnoucí chatrč maniaka, který se vyžívá v hrátkách s mrtvými zvířaty, jak jsou občas preparátoři zobrazováni ve filmech. I když je kdysi záliba - dnes živobytí - pana France poněkud neobvyklá, jde především o byznys. Vzhledem k rozlehlosti areálu, který se za nenápadnými vraty domu skrývá, a vybavení mnoha místností, z nichž některé jsou dostatečně velké a vysoké, aby se do nich vešli sloni nebo žirafy, zjevně byznys výnosný.
Kromě firmy na preparování zvířat navíc pan Franc zajišťuje lovcům výpravy. Nejčastěji do JAR a Namibie. Tam má "spřátelené" ranče a soukromá safari. Spojení lovce s preparátorem se zdá být logické a pro byznys ideální. Lovci rozhodně netrpí přehnaným sentimentem k zabitým zvířatům. Ale naopak lpí na svých trofejích, proto je preparace těch nejhodnotnějších logickým krokem.
"Pokud není zvíře z Čech, dostaneme většinou jenom kůži. Ze zemí třetího světa je to tak vždycky. Ale i s kůžemi je to hodně složité. Trvá v průměru půl roku, než projde kůže z vámi uloveného zvířete karanténou a opustí zemi původu. Pokud jde o citesové zvíře (zvíře, jež spadá do Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy; poz. red.), je hlášené ještě před tím, než ho ulovíte. Musíte požádat o povolení jakýkoli kus vůbec slovit a někdy na takové povolení dost dlouho čekáte. Cena je u každého druhu různá. Někdy je ale dražší ulovit si jelena v České republice než strávit dva týdny na safari v Africe. Vážně. Za jelena klidně dáte sto tisíc korun i víc," říká Franc.
Z toho, jak spokojeně prochází ateliéry, v nichž zaměstnanci máčejí, impregnují, natahují a modelují kůže, kde vznikají z umělých materiálů kostry těl i se svaly, z toho, jak zálibně přejíždí pohledem po již téměř dokončených dynamických zátiších, je vidět, že je na své království mrtvých zvířat hrdý.
"My těm zvířatům prodlužujeme život. Zvěčňujeme je. Není to krásné?"