Pravděpodobnost střetu se zvěří je nejvyšší při východu a západu slunce, tvrdí odborníci (zpravy.rozhlas.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Zvířata jsou druhým nejčastějším viníkem dopravních nehod. Ukazují to letošní policejní statistiky. Podle nich přes 50 tisíc kolizí zavinili svou chybou řidiči, dalších 5300 nehod už ale mají na svědomí zvířata, která nečekaně vběhla autům do cesty. Teď na podzim je nejčastější střet s divokým prasetem.
"Ten největší risk, že srazím divoké prase, je na podzim, a naopak u srnců je to na jaře," přibližuje Michal Bíl z Centra dopravního výzkumu. "Jsou to vlastně dva nejčastější druhy, se kterými se můžeme na silnici potkat. U srnců to činí 62 procent zaznamenaných srážek, u divokých prasat je to zhruba 30 procent," dodává. V centru podle něj také vysledovali, že pravděpodobnost střetu se zvěří je nejvyšší během východu a hlavně západu slunce. "Zhruba asi třetina nehod je zaznamenaná do dvou hodin do západu slunce." Navíc jak srny, tak divoká prasata většinou nechodí po jednom. Oproti loňsku se podle policejních statistik zvýšil počet nehod se zvěří o 15 procent. Česká pojišťovna jich likvidovala kolem 4 tisíc a také pojišťovna Allianz podle mluvčího Václava Bálka registruje nárůst těchto nehod. "Každý rok se toto číslo zvyšuje. Samozřejmě i škoda je tím větší, čím jsou auta dokonalejší, a někdy se to projevuje i na škodách na zdraví," popisuje.
Nejkritičtější místa
Z dostupných dat je zřejmé, že některé cesty přitahují zvířata více než ostatní. Nejkritičtějším místem je zhruba 170 metrů rychlostní komunikace R35 u Hodkovic nad Mohelkou na Jablonecku, kde se stalo šest nehod na jednom místě. Problematické je ale i okolí Přimdy na D5 nebo Olešnice na D11. Některá zvířata totiž chodí stále stejnou cestou. "Co se týká například zajíců, pohybují se po polích a místo, kde přeběhnou komunikaci, je náhodné. Lesní zvířata vyhledávají pro přechod les. Ale u některých se potvrdila tendence, že překonávají komunikace v poměrně malém prostoru," vysvětluje Michal Bíl. Podle něj je proto hodně důležité vědět, kde, kdy a hlavně jaké zvíře auto srazilo. Policejní nebo pojišťovací protokoly zvířecí druhy většinou nerozlišují a proto vznikly internetové stránky www.srazenazver.cz. "Web je v testovacím provozu, ale už lze do něj zadávat data. Přihlásit se může každý," doplňuje Bíl. Cílem je zvýšit bezpečnost na cestách. Díky těmto údajům je pak možné na silnici přesně umístit například pachové ohradníky či odrazky proti zvěři. Pokud řidič zvíře srazí, je povinen zavolat policii, která zajistí odstranění zvířete. Snaha nechat si třeba srnu na guláš může skončit špatně. Její cena je 16 tisíc korun, jelen stojí dokonce 30 tisíc. A to už se z přestupku stává trestný čin.