Orlice Bára opustila hnízdo (Olomoucký deník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Páru orla skalního se na našem území podařilo zahnízdit teprve podruhé po sto letech
Město Libavá
Mládě orla skalního, které se narodilo v Oderských vrších a je v těchto dnech zřejmě nejsledovanějším svého druhu, už opustilo hnízdo. Nečekaně dříve, než ochranáři předpokládali. Páru orla skalního se podařilo zahnízdit teprve podruhé po sto letech, čímž se ochranářům podařilo úspěšně nastartovat posun karpatské populace tohoto ptačího predátora na území České republiky, která v minulosti byla jeho domovem. Letošní samička dostala jméno Bára.
"Tento rok je prostě všechno rychlejší, všechno je nějak dříve, snad za to může předčasné jaro. Také Bára opustila hnízdo přesně o čtrnáct dní dříve než v loňském roce samice Anežka," popsal aktuální dění na sledovaném hnízdě vedoucí projektu Návrat orla skalního do ČR Petr Orel.
Samička hnízdo opustila před týdnem. Báru se podařilo okroužkovat.
První neúspěšné hnízdění orla skalního na Moravě zaznamenali ochranáři již v roce 2010, následně pak v roce 2011. Rok nato byl velmi špatný, ochranáři zaznamenali zmizení orlího páru a zastřelení samce.
Pár z Libavé nevytvořila mláďata vypuštěna ochranáři do přírody, ale jde o čtyřleté dravce narozené na Slovensku. "Samice, kterou jsme pojmenovali Libavá, se narodila v Nízkých Tatrách a samec Slávek pochází z Malé Fatry," informoval vedoucí projektu. Oba dravci se napojili na mláďata vypuštěná v loňském roce a trávili s nimi několik měsíců na místě, kde ochranáři ptáky vypustili. Poté obsadili hnízdo po jiném orlím páru, který zmizel a odborníci o něm nemají žádné zprávy. Orel skalní má rozpětí křídel až dva metry. V přírodě se může dožívat bezmála 40 let. Po dosažení dospělosti žije v trvalých párech, které si budují mohutná hnízda na stromech a na skalách a snášejí do nich zpravidla dvě vejce. Živí se holuby, kunami, zajíci, ale i menšími hlodavci. Pochutnají si na obojživelnících i plazech.
Video si můžete prohlédnout na webu www.orelskalni. cz.