Přihlásit

Kdo chce vidět výjevy z přírody jako živé a jako na dlani, má poslední příležitost (novinky.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Jako živé a jako na dlani působí inscenované výjevy z přírody střední a severní Moravy, nainstalované v zábřežském muzeu. K vidění je tam liška pronásledující zajíce, kamzík, jelen, srnec, čáp, labuť a další dvě stovky preparátů zvířat.

Tvůrci výstavy doplnili zoologické preparáty množstvím přírodnin, jako jsou stromy, rákos, hrabanka či hlína, které umístili tak, aby podtrhli dojem opravdovosti. Návštěvník muzea díky tomu zakouší takřka dokonalou iluzi, jako by se ocitl na horách, v lesní tišině nebo u vody.

Kdo se chce v zábřežském domě Pod Podloubím seznámit se životem zvířeny střední a severní Moravy, má poslední příležitost. Mimořádná výstava Příroda kolem nás - ryby, ptáci a savci Šumperska a Jesenicka končí už 27. dubna. Dosud ji zhlédlo více než sedm stovek zájemců. Zvěř v horách, v lese, na poli, ve městě, u řeky i pod vodou

"Záměrem bylo vytvořit co nejvěrnější modely a vyvolat co nejdokonalejší představu skutečné přírody. Také proto preparáty nejsou uzavřeny ve vitrínách. Ve spolupráci s truhláři, zedníky a aranžérkou jsme uspořádali scény jako opsané z plenéru," objasnil autor výstavy Milan Dvořák, zoolog Vlastivědného muzea v Šumperku.

Díky jeho znalostem i umu šikovných rukou spolupracovníků nahlížejí návštěvníci do šesti typických ekosystémů střední a severní Moravy. Seznamují se s životem v horách, v lese, na louce, na poli, ve městě, u řeky i pod vodou.

"Uvidí zvířata, která by jim v přirozeném prostředí nedovolila přijít tak blízko, uprchla by před nimi. Samozřejmě bylo třeba přijmout jistou inscenační nadsázku, bez níž by se nepodařilo natěsnat dvě stovky preparátů do muzejních prostor," dodal Dvořák. Na své si přijdou uši i hmat

Dojem, že se člověk ocitl v horách nebo uprostřed lesa, se autor výstavy snažil umocnit i tím, že k preparátům záměrně nepřipojil popisové tabulky. O informace však návštěvníci nepřišli. Dozvědí se nejen jména vystavených zvířat, ale také četné zajímavosti, jako třeba jakou rychlostí se pohybuje hlemýžď. Dojem opravdovosti podtrhuje zpěv ptactva z nahrávky.

"Bohužel není možné dotýkat se zoologických preparátů. Jsou tu však vzorky kožešin, které si každý může důkladně ohmatat," uvedl Dvořák.

Zvláště děti se s nadšením dotýkají drsné a skvrnité dančí kožky, se zájmem si osahají i srst kamzíka, jelena, lišky, nutrie nebo mývalovce. Hravým návštěvníkům poslouží také interaktivní tabule, na níž si mohou procvičit názvy vystavených ryb. Obydlí sýkorky a také rehka

"Kdo se zajímá o ptactvo, může složit hnízdní budku. Pozná, že zatímco sýkorník by měl mít malý kruhový vstup, do rehkovníku se jeho obyvatel dostává otvorem ve tvaru obdélníku," objasnil zoolog.

Výstava je velice populární u zábřežských školáků. Mnozí učitelé využili mimořádné příležitosti a objednali si komentované prohlídky. Děti se vzdělaly v přírodopise a domů si odnesly vlastnoručně vyrobeného ježečka nebo tiskátko se stopou lesní zvěře.



Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.