Cyklisté mohou na oboru zatím zapomenout (Homér)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
LITVÍNOV
Oblíbená trasa cyklistů přes Oboru Fláje zůstane i letos pro veřejnost zavřená. Nepomohla ani snaha starostů Litvínova a Meziboří, kteří chtěli zástupce státního podniku Lesy ČR přesvědčit, aby krásy Krušných hor před turisty a cyklisty nezavírali. Podle Lesů ČR si za to mohou turisté sami. V oboře dělali nepořádek, nedodržovali řád a plašili zvěř.
Na jednání s Lesy ČR vyrazili společně starosta Meziboří Petr Červenka, starosta Litvínova Milan Šťovíček a místostarosta Karel Linhart. "Občané se na nás obrací s tím, že jim současný režim provozu Obory Fláje nevyhovuje. Obora byla v minulosti využívána zejména cykloturisty. Zájmem obou měst je, aby byla otevřena alespoň v červenci a v srpnu," vysvětlil Petr Červenka. Ze strany Lesů ČR se ale požadavek obou měst nesetkal s pochopením. Obora Fláje je uzavřená honitba, jako taková nemůže být podle zástupců LČR veřejnosti trvale zpřístupněna. V minulosti tu turisté rušili zvěř, zejména pak mláďata ohroženého tetřívka. Zpřístupnění obory provázely i další negativní jevy, jako jsou škody na lesních porostech, plotech, znečištění obory odpadky, rušení zvěře procházkami se psy, útěk zvěře z důvodu nedodržování řádu a další problémy. S minimalizací těchto nežádoucích důsledků otevření obory nabídla obě města pomoc. Oboru by například mohla podle starostů kontrolovat městská policie, nabídli také k úklidu odpadků veřejnou službu. Nic z toho ale LČR nepřesvědčilo, že by se situace zlepšila. "Lesy ČR jsou v důsledku svého nepřístupného postoje k otevření obory veřejností vnímány negativně. Otevření obory v době letních měsíců by postoj veřejnosti mohlo výrazně ovlivnit. Nikdo nepochybuje, že je důležité zejména pro klid zvěře v oboře dodržovat určitá pravidla. Pokud zůstane zavřená, může dál docházet k narušování klidu jedinci, kteří nerespektují pravidla a nerespektují ani zákaz vstupu, " apeloval na zástupce společnosti Petr Červenka. Zástupci LČR i přes snahu obou starostů trvají na zpřístupnění obory pouze ve vybraných dnech v roce, kdy by zaměstnanci společnosti při těchto příležitostech nejen představili laické veřejnosti oboru a zajímavosti, ale zároveň informovali veřejnost o důvodech jejího opětovného uzavření. "S takovým výsledkem jednání nejsem spokojen a ve snaze prosadit otevření Obory Fláje pro veřejnost hodlám pokračovat," uzavřel Milan Šťovíček.
Se zástupci LČR představitelé obou měst dále jednali o lesních cestách, které po těžbě dřeva zůstávají ve špatném stavu. "Neutěšený stav lesních cest jsem doložil pořízenou fotodokumentací," říká Karel Linhart. "Jedná se nejen o cesty patřící LČR, ale také o cesty, které patří Meziboří a Litvínovu. Veřejnost je využívá k procházkám a cykloturistice. To je ale vzhledem k jejich zdevastovanému stavu po zásahu lesních hospodářů nemožné. Žádáme proto, aby byly cesty po ukončení těžby vždy uvedeny do původního stavu. Zároveň chceme být informováni s předstihem, kdy a kde bude těžba dřeva probíhat, abychom tuto informaci mohli předat dál veřejnosti," zdůraznil Petr Červenka. Ředitel Krajského ředitelství LČR v Teplicích Petr Růžek informoval oba starosty o organizaci lesnických prací realizovaných LČR, s. p. Převážná část lesnických prací je zajištěna smluvním partnerem, který vzejde z výběrového řízení a doba jeho působení, vyplývající z uzavřeného smluvního vztahu, je vždy pětiletá. Smluvní partner je zavázán k opravám cest, které k lesnickým činnostem využívá a nedodržování smluvního ujednání je sankcionováno. Na dodržování smluvních činností pak dohlíží Odbor bezpečnosti a kontroly Ředitelství LČR v Hradci Králové. Lesy ČR tyto problémy se smluvním partnerem řeší intenzivně. O snaze řešit lesní cestní síť svědčí i výše finančních prostředků investovaných do oprav cest. Státní podnik LČR na území Ústeckého kraje investuje do oprav lesních cest 35 mil. ročně.