Ochránci odlili stopy medvěda v Beskydech. Šelma záhy prchla do ciziny (ostrava.iDNES.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Nikým nepozorován překročil před několika dny slovenskou hranici medvěd. Nedaleko Mostů u Jablunkova dostal chuť na med. Více než metráková šelma poničila několik úlů, jenže pak se nejspíš vrátila na Slovensko.
Stalo se tak to, co obvykle. Pokud šelma náhodou zabloudí ze slovenských hor do Beskyd na území Moravskoslezského a Zlínského kraje, jen opravdu krátce tam zůstane. Nejčastěji se brzy otočí a prchne zpátky na Slovensko, případně na polské území.
Moc civilizované hory, stále hodně pytláků a nižší počet zvířat i na Slovensku. Z těchto důvodů podle ochránců přírody zůstává populace šelem v Beskydech na stejné úrovni, nebo spíše jejich počet klesá. Medvědi, vlci a rysi se v moravskoslezských horách zdržují jen výjimečně.
"Právě Jablunkovsko je poměrně častou migrační trasou šelem a medvědi se tam objevují," řekla zooložka CHKO Beskydy Dana Bartošová. Společně s kolegou Františkem Šulganem přijeli na místo medvědího řádění a z několika nalezených stop udělali sádrové odlitky.
"Tlapa má dvanáct až třináct centimetrů, takže odhadujeme medvěda o hmotnosti sto až sto padesát kilogramů," přiblížila zooložka. Ekologové z Hnutí Duha několik dnů poté v okolí nasadili fotopasti. Kdyby se medvěd okolím toulal, brzy by ho citlivé přístroje zaznamenaly a ochránci přírody by měli v ruce mimořádné fotografie a videa.
"Jenže se zatím nikde neobjevil, nemáme žádné další důkazy, že by se tento medvěd v Beskydech dále pohyboval," povzdychl si Miroslav Kutal z olomoucké pobočky Hnutí Duha.
Bartošová s Kutalem se shodují, že překážek volného pohybu šelem v Beskydech přibývá. Rozhodně se tam nemohou cítit jako doma. Například platí, že čím lépe pro návštěvníky hor, tím hůře pro zvěř. "Hotely i penziony se předhánějí v pořádání nejrůznějších atrakcí, takže do hor přijíždí stále více lidí, a to včetně svátečních návštěvníků. Šelmy proto nemají potřebný klid," uvádí Bartošová. Vadí také stále hojně provozované pytláctví, přibývá i silnic, které se navíc rozšiřují.
Ochránci přírody před několika týdny opět vyrazili do Beskyd, aby se podle stop a dalších znaků přítomnosti šelem pokusili o co nejpřesnější odhad jejich počtu. "Bylo to letos o něco náročnější, protože na mnoha místech chyběl sníh. Podle předběžných výsledků se však ukazuje, že šelem je spíše méně," řekla Bartošová. Rysů je v Beskydech deset, maximálně patnáct
S tím souhlasí i Kutal. Hnutí Duha se snaží divokou zvěř monitorovat v horách průběžně, proto se například letos v březnu podařilo díky fotopasti zachytit rysa na Smrku. V lednu našli medvědí stopu v okolí Lysé hory.
"Ale medvědi jsou v Beskydech velmi ojedinělí. Přijdou a zase odejdou, jen výjimečně se na moravskoslezské straně Beskyd zdrží. Ještě v roce 2012 jsme měli důkazy o pohybu třech medvědů, ale to už neplatí. Nyní jde opravdu o jednotlivce," konstatoval Kutal.
Dodal, že podobné to je s vlky: "U těch je zase zásadní pokles populace na Slovensku, a to vinou legálního i nelegálního odstřelu. Proto jich také méně přechází k nám." Rysů je v Beskydech asi deset, maximálně však patnáct kusů.