Přihlásit

Na drzé pytláky a zloděje číhají v lese skryté fotopasti (Havlíčkobrodský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Lesní družstvo obcí Přibyslav dokáže odhalit krádeže dřeva i černé skládky

Přibyslav
Zloděje dřeva, pytláky i původce černých skládek nyní lehce odhalí pracovníci Lesního družstva obcí Přibyslav. Nalíčili na ně fotopasti. Podle ředitele družstva Jiřího Svobody mají fotopasti zabránit hlavně pytláctví.
"Určité případy pytláctví se totiž objevily například na Račíně," upřesnil Svoboda. Moderní technika má za úkol hlídat místa, kde chybějí závory, jež by zabránily vjezdům vozidel až do lesa, a především pak místa, kde se často pohybuje zvěř. Kromě pytláků mají lesníci políčeno také na zloděje dřeva. "Občas se stane, že si někdo odnese z lesa kus soušky. Lidé už jsou takoví. Nechceme ale, aby nám zloději odváželi z lesa rovnou celé fůry dřeva," zdůraznil Svoboda.
Zloději totiž začínají být v posledních letech stále drzejší. Do lesa se vypraví autem s prostorným kufrem, nebo s sebou mají přípojný vozík. Většinou se ani neobtěžují dřevo kácet, ale kradou rovnou nařezaná polena u lesních cest nebo přímo ze skládek. Pomocí fotopasti přibyslavští lesníci například odhalili člověka, který vybíral zvěři krmelce, objevili i několik černých skládek. Podle Svobody jsou fotopasti vcelku běžná technika, kterou dnes lesníci používají například i při kontrole takzvaných vnadišť.
Cena jedné fotopasti se pohybuje od čtyř tisíců korun nahoru. Nicméně se občas stane také to, že fotopast nevítaný návštěvník lesa objeví a ukradne.

Zloději se maskují
"To se stalo například na Ransku, kde se zloděj vydal krást stromky a jeden odnesl i s fotopastí," vybavil si Svoboda. Dodal ale, že i pro takový případ existuje pojistka, jak fotopast kontrolovat.
Podle Svobody jsou někteří zloději a pytláci už protřelí. Tuší, kde by v lese mohly fotopasti být a na místo činu vyjíždějí dokonale maskováni v autě bez poznávací značky, a dokonce i s kuklami na hlavách. Kromě Lesního družstva obcí Přibyslav používají tuto techniku, jak Deník nedávno zjistil, rovněž v Lesním družstvu obcí Štoky, kde se také snaží, podle lesníka Pavla Svobody, za pomoci techniky bránit častým nájezdům zlodějů dřeva. K fotopastím, jako poslední záchraně, sáhli i lesníci na Pelhřimovsku. Ročně evidují desítky krádeží dřeva ve velkém.
Fotopast byl nucen pořídit si už před více než rokem i muž z Pelhřimovska, kterému se přímo od rodinného domu systematicky ztrácelo uskladněné dřevo.

Od domu se ztrácelo dřevo
"Pořídil jsem si ji, když jsem zjistil, že se mi od domu v množství asi tak po igelitových taškách pravidelně ztrácí dřevo. Podařilo se mi takto pořídit fotografii zloděje při činu. Nemám sice stoprocentní jistotu, kdo to je, ale více lidem, kteří fotku viděli, připomínal obrázek téhož člověka. Určitě má takovýto více či méně průkazný materiál psychologický efekt a sdělit člověku své podezření podložené fotografií má větší účinek," svěřil se majitel fotopasti, který si nepřál být jmenován.
"Fotopast je zamaskovaná na stromě, aby ji náhodný kolemjdoucí nespatřil a nenapadlo by ho odnést si ji domů," vysvětluje Jiří Svoboda. Místo na Račíně vybrali lesníci záměrně. "Je tady přístupová cesta, není tady závora, v případě nějakého odvážení dříví by významná část lidí jela tudy. A taky nám tady v minulosti někdo upytlačil srnčí, fotopast už je tady delší dobu," vysvětluje Svoboda.

Technika pošle fotografie do mobilu
Umístění a počet "hlídacích" krabičeksemění. Lesníci jena stromy připevňují i preventivně. "Mezi Novým Veselím a Bohdalovem se nám ztratila celá fůra kulatiny za 70 tisíc, když tam přijede auto s hydraulikou, nikomu to nepřijde divné. Také v Jitkově na Havlíčkobrodsku se ztratila fůra, dokonce našemu sousedovi vedle nás," popisuje Svoboda konkrétní případ. Vkanceláři lesní správy vyhodnocuje snímky z fotopastí technik Zdeněk Lukeš.
Fotopast zachytí " espézetku" auta nebo třeba tvář projíždějícího lyžaře. Od velikosti malého psa to vyfotí vše na vzdálenost 15 až 20 metrů. Některé fotopasti mají i dálkový přenos, takže okamžitě posílají fotografie do mobilu. V tom případě lze zloděje dřeva chytit přímo při činu.


Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.