Útoky zvěře na lidi? Často si za to můžeme sami (Opavský a hlučínský deník)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
V poslední době napadl jelen člověka na Opavsku dvakrát: v Radkově a poblíž Hradce nad Moravicí.
Opavsko
Myslíte si, že útok jelena na člověka je čirá utopie? Mýlíte se. Jenom za tuto zimu jsou na Opavsku evidovány dva podobné případy. K nim musíme připojit i jedno napadení člověka kancem.
Zatím nejčerstvější případ pochází ze začátku tohoto roku. Sedmašedesátiletý muž se v Radkově rozhodl krmit zvěř v soukromé oboře svého příbuzného. Zde však na něj zaútočil jelen, který mu způsobil mnohočetná poranění hlavy a trupu. Ta byla dokonce tak závažná, že musel být přivolán vrtulník, jenž napadeného transportoval do Fakultní nemocnice v Ostravě.
Naší redakci se doneslo, že jelení útok v Radkově nebyl během uplynulých týdnů posledním svého druhu. K něčemu podobnému mělo dojít také v blízkosti Hradce nad Moravicí. "O případu z Hradce vím. Tehdy jelen utekl z obory a než se ho podařilo odchytit, napadl člověka," poznamenal předseda okresního mysliveckého spolku Českomoravské myslivecké jednoty v Opavě Zdeněk Glauder.
Zvěř čelí velkému stresu
Příčin, proč lesní zvěř a především jeleni útočí na lidi, je celá řada. V prvé řadě si za to častokrát může člověk sám, ale je třeba zohlednit i další věci. "Jeleni v současnosti žijí ve stresu. Chybí sněhová pokrývka a prostředí není v takovém stavu, na jaký jsou zvířata zvyklá. Leden je také doba, kdy jeleni shazují paroží. To všechno je dělá nervózní a také agresivní," vysvětloval myslivec Rostislav Šťastný a ještě dodal: "Jelen k útoku častokrát nepotřebuje ani zjevný důvod. Je schopen napadnout lidi, ale třeba i jiná zvířata." Velmi nebezpeční bývají hlavně dva druhy jelenů. Jedněm se v mysliveckém slangu říká zpátečníci a druhým škudníci. Prvně jmenovaní jsou přestárlí jedinci. "Obzvláště nebezpeční bývají škůdníci. Jde o jeleny, kteří mají dlouhé a ostré paroží. Jsou si toho dobře vědomi a pro ostatní znamenají hrozbu. Při lovu se po nich jde jako po prvních ze stáda," pokračoval Rostislav Šťastný.
Lidé jsou v lesích často neukáznění
I když jelen člověka dokáže bezdůvodně napadnout, podle Glaudera dochází k útokům této zvěře na lidi sporadicky.
Myslivosti se věnuje pětatřicet let a ví, že hlavní podíl viny ve většině takových případů si na svých bedrech nese člověk. "Dříve lidi nebyli tolik neukáznění a v lese se pohybovali jen v patřičných prostorech. Dneska se mnozí neštítí vlézt třeba do houští. Motorkáři na svých strojích ničí prostředí a děsí zvěř. Chybí ukázněnost. Nelze se potom divit, že vystresovaní jeleni či kanci jsou schopni zaútočit," poznamenal Zdeněk Glauder s tím, že někteří návštěvníci lesa postrádají i trochu rozumu: "Setkal jsem se s absurdními případy. Jedna žena šla se třemi psy okolo šesté hodiny večerní do lesa na procházku.
Ti se jí najednou rozutekli. Jeden zamířil do houští, kde ho mordoval kanec. Nakonec byla na životě ohrožena i ona. Jít v takový čas do lesa je čiré bláznovství. O podobné hazardování skutečně není nouze."