Pes pochází z Evropy, a ne z Asie, zjistili vědci srovnáním DNA (Zpravodajství ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Washington /Tübingen 14. listopadu (ČTK)
Prvního psa na světě domestikovali evropští lovci a sběrači. Dokládá to genetická studie, kterou zveřejnil tým pod vedením Olafa Thalmanna z univerzity ve finském Turku v odborném časopise Science. Vědci se přitom dlouho klonili k názoru, že domácí psi pocházejí z východní Asie.
Výzkumníci porovnali DNA moderních psů a vlků s prehistorickými zvířaty z různých částí světa. Na základě tohoto srovnání došli k závěru, že všichni dnešní psi pocházejí z evropských předků. Přímý vztah k mimoevropským vlkům se prokázat nepodařilo. Z této šelmy se tak nejlepší přítel člověka poprvé stal v Evropě, tvrdí badatelé.
Prapředkem psa byl vlk, který přišel na chuť soužití s člověkem. Příchylnost zřejmě vyvolala potrava nalezená v lidských odpadcích nebo zbytky masa na kostech zvěře ulovené člověkem. Lidé časem přišli na to, že pes je druhem užitečným při lovu i k ochraně. Z vlků se postupně v tomto přívětivém prostředí stali psi.
Vědci shromáždili vzorky DNA z 18 kosterních pozůstatků předků vlků a psů, kteří žili před 38.000 lety v Argentině, Belgii, Německu, Rusku, Švýcarsku a USA. Genetický materiál porovnali s DNA téměř padesáti dnes žijících vlků a kojotů a čtyřiačtyřiceti zástupců různorodých psích plemen - kokršpanělů, afrických basenjů nebo zlatých retrívrů. Vzorky pocházely prakticky ze všech kontinentů.
Domestikování psů podle Thalmannova týmu začalo zhruba před 19.000 až 32.000 lety, tedy v době, kdy byla Evropa osídlena lovci a sběrači. Vlci tehdy nejspíš sledovali lovce při hledání mršin a zbytků potravy, a dali tak impulz k pozdějšímu vzájemnému soužití. Autoři studie tím zároveň vyvracejí dosavadní teorii, že vlky lákalo do vesnic zemědělství a následně vedlo k jejich zdomácnění.
"Pes jako domácí zvíře tak byl domestikován například před kozami, ovcemi nebo skotem," řekl podle agentury DPA Johannes Krause z Institutu pro přírodovědnou archeologii z univerzity v německém Tübingenu, který se na studii podílel. Thalmann s kolegy pro ni analyzovali dědičné informace 18 prehistorických zvířat, 77 moderních psů a 49 vlků.
Podle Roberta Waynea z Kalifornské univerzity v Los Angeles dosud existovaly ohledně původu psů tři hypotézy - podle první z nich je jejich kolébkou Evropa, podle dalších dvou východní Asie a Blízký východ. Ze srovnání vzorků DNA vyplynulo, že nejpravděpodobnější variantou je právě Evropa. Ukázalo se navíc, že druh vlků, z nichž se psi vyvinuli, už vyhynul.