Olej z kachního peří a liščích chlupů. Nový skandál v Číně (tyden.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Vezměte kuřecí biskupy, kachní peří a liščí chlupy. Zpracujte na napodobeninu kuchyňského oleje. A volně distribuujte. Tohle je recept, který minulý týden v Číně přivedl do vězení 16 mužů, kteří ze směsi vyhozených částí zvířecích těl zpracovali a prodali pět tisíc tun kuchyňského oleje, napsal list The Guardian.
Vezměte kuřecí biskupy, kachní peří a liščí chlupy. Zpracujte na napodobeninu kuchyňského oleje. A volně distribuujte. Tohle je recept, který minulý týden v Číně přivedl do vězení 16 mužů, kteří ze směsi vyhozených částí zvířecích těl zpracovali a prodali pět tisíc tun kuchyňského oleje, napsal list The Guardian.
Případ, z nějž se zvedá žaludek, ale zdaleka není výjimečný. Ve stejný den bylo odsouzeno 43 dalších osob ve třech jiných případech porušení bezpečnosti potravin; většinou se jednalo o prodej jídla vyrobeného ze zvířecích odpadů.
O několik dnů dříve více než 30 cestujících letu společnosti Air China vzalo útokem toalety poté, co snědli koláče s hovězím po záruce. Další vyšetřování pak zjistilo, že skoro všechno sušené hovězí v jihovýchodní provincii Fu-ťien je vlastně chemicky ošetřené vepřové.
Čínští zákazníci si už zvykli na zprávy o falešných vejcích, otráveném sušeném mléce pro děti, vybuchujících melounech a vepřovém, co ve tmě září. To vše je výsledkem honby za ziskem a nedostatku dohledu v čínském potravinářském průmyslu.
Krysa jako jehněčí
V květnu skončil před soudem gang v provincii Če-ťiang za to, že prodával krysy, norky a lišky coby jehněčí maso. Stejný měsíc úřady dopadly firmu v provincii Chu-nan, která vyráběla "plátky z medúz" z chloridu vápenatého a benzoátu sodného.
Šestnáct mužů, které minulou středu odsoudil soud ve městě Lien-jün-kang v provincii Ťiang-su, prodávalo svůj padělaný, jedovatý a nebezpečný olej celkem 117 podnikům v letech 2011 až 2012. Vydělali na něm 600 milionů jüanů (asi 1,85 miliardy korun). Hlavní představitel firmy dostal doživotí. Další soud shledal vinnými a hrozí jim až patnáctileté tresty vězení.
Svůj "jedlý olej" vyráběli z oleje z kuřecího peří, kachního peří, z prasečích štětin a dokonce i z liščích chlupů, uvedla oficiální tisková agentura Nová Čína. Do oleje firma používala také vyhozené, nejedlé zvířecí části jako kůži a biskupy kuřat a kachen, stejně jako vepřový odpad.
Odhalení na palubě
Tři dny před rozsudkem onemocnělo více než 30 cestujících letu společnosti Air China ze Sin-ťiangu do Pekingu. Podle státních sdělovacích prostředků si jedna z cestujících všimla, že datum trvanlivosti na koláčku plněném hovězím je dvakrát přetištěné - a i to poslední vypršelo před čtyřmi dny.
I když uvědomila letový personál, odmítly letušky varovat ostatní cestující, kteří koláčky bez obav snědli. O půl hodiny později už byla fronta před záchody. Většině lidí bylo zle od žaludku, mnozí měli průjem, někteří zvraceli. Air China odmítala incident potvrdit, dokud informace o něm nezačala kolovat online, a pak všechno svedla na záměnu balíčků s jídlem.
Minulý týden v pátek reportér v provincii Fu-ťien informoval o tom, že většina sušeného hovězího v provincii se vyrábí z vepřového, které se do podoby dražšího hovězího zpracovává s pomocí hovězího extraktu a nelegálních chemikálií. Výroba sušeného "hovězího masa" z vepřového stojí v přepočtu asi 145 korun za kilogram, zatímco skutečné sušené hovězí přijde na trojnásobek.