Jeleny, daňky nebo divočáky uvidí lidé i z výšky (Mladá fronta DNES)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Bývalá výletní restaurace sv. Linhart a její okolí se změnily k nepoznání. Vyrostla tam obora, do které se stěhuje první zvěř, v restauraci vzniklo centrum zaměřené na životní prostředí. Lidé se tam mohou podívat tuto sobotu.
KARLOVY VARY
Poslední úpravy dělí okolí sv. Linharta v Karlových Varech od dokončení. Místo, které bylo kdysi pověstné díky legendární výletní restauraci, se proměnilo v oboru se zvěří a centrem zaměřeným na ochranu a vzdělávání v oblasti životního prostředí. Včera se tam nastěhovali také první obyvatelé - selata divočáků.
"Obora bude mít tři části. Přímo u Linhartu bude pozorovatelna jelena siky Dybowského, ve střední části budou daňkové skvrnití a špička obory u hájenky bude patřit praseti divokému," popsal Evžen Krejčí, ředitel Lázeňských Lesů Karlovy Vary.
Obora se zvěří se rozkládá na 67 hektarech a během několika let se v ní budou prohánět řádově desítky kusů zvěře. Lidé je budou pozorovat také z visutých mostů, které jsou místy až v šestimetrové výšce. Stezka je zavede také k malým rybníkům, kde se podívají na typický vodní hmyz. Po oboře je provedou informační tabule, jež se v okolí sv. Linharta objeví během tohoto týdne. Zcela nový pohled se návštěvníkům naskytne také v případě samotné bývalé výletní restaurace. Má za sebou rekonstrukci i úpravy okolí. "Město se ji pokoušelo mnoho let pronajmout, protože ji nechtělo prodat. Podařilo se mu to začátkem devadesátých let, pak dlouho chátrala," popsal osud restaurace Jaroslav Růžička, náměstek primátora. Před třemi lety ji získaly do péče Lázeňské lesy. Jejich řediteli se začal v hlavě rodit nápad, vybudovat tam právě oboru se zvěří. Nakonec se svými kolegy našel projektu i německého partnera a zažádal o dotaci z evropského fondu přeshraniční spolupráce Cíl 3. Projekt bude stát 24 milionů korun, přičemž dotace zaplatí 85 procent ceny.
"Už když jsme projekt připravovali, nám bylo jasné, že restauraci obnovit nemůžeme. Na takovou věc bychom nezískali dotace," vysvětlil Evžen Krejčí. Z restaurace, kterou navštěvoval i T. G. Masaryk, se tak stalo centrum pro všechny zájemce o životního prostředí. Jeho součástí je také galerie, společenské prostory či kanceláře.
"Snažili jsme se zachovat budovu v co nejpůvodnějším stavu. Při rekonstrukci jsme například narazili na část původního zdiva, které jsme obnažili a ponechali jako součást interiéru," uvedla Lucie Tousecká, vedoucí provozu sv. Linhart. Restaurace byla v žalostném stavu. Propadly se jí stropy, kvůli vlhkosti se tam dařilo plísni a místnosti byly plné špíny a zdevastovaných zbytků vybavení. "Centrum jsme začali budovat loni v létě a jednu třetinu budov jsme zbourali. Tou největší byla kuchyň. Zůstaly dvě původní budovy a zvětšili jsme přístavbu na dřevník," popsala vedoucí.