Přihlásit

U Náchoda škodí přemnožení mufloni (Mladá fronta DNES)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Přemnožení mufloni chodí z Polska devastovat lesy na Náchodsku, kde mladým stromkům loupou kůru. Tamní myslivci proto zájemcům nabízejí komerční odstřel trofejí. Zájem mají hlavně Němci.

NÁCHOD
Muflon. Pro laiky roztomilá divoká ovce s podivnými rohy, ale pro lesníky, zejména na Náchodsku, škůdce, který likviduje mladé stromky. Zájemcům tam proto nabízejí jedinečnou, leč nepříliš mírumilovnou možnost - ulovit si od srpna do prosince vlastní mufloní trofej.
"Mufloni se v našich lesích přemnožili, takže je to letos hodně aktuální," zve lovce do regionu mluvčí náchodské radnice Nina Adlof. Kopytníci v lesích na Náchodsku, zejména pak v okolí Broumova, působí značné škody nejen na majetku městských lesů, ale i na pozemcích soukromníků. Čeští lesníci by jejich stavy rádi snížili, ale příliš se jim to nedaří, zvířata do revírů totiž chodí z Polska.
"Tam mají větší klid, proto se zdržují větší část roku v Polsku a k nám pak chodí víceméně jen škodit," vysvětluje lesník náchodských lesů Vladislav Kašpar.
Mufloni poškozují zejména mladé stromky do dvaceti let, kterým loupou kůru. "Do nich se pak dostane hniloba a v mladém věku vyhnijí, pak uschnou nebo se zlomí," popisuje lesník největší škody, které kopytníci na porostu působí. "Působí také na malých kulturách, kde okusují vršky, takže stromečky rostou pomaleji," dodává.
Náchodské lesy nabízejí zájemcům lov muflona ve vlastní honitbě v podhůří Orlických hor. Lovec si trofej může vybrat podle svých schopností i finančních možností.
Dospělého si může odstřelit podle kategorie už od 200 eur, tedy zhruba pěti tisíc korun. Za takzvaného kapitálního berana dá i několikrát tolik. "U něj může být cena klidně i 200 tisíc korun. U takovýchto kusů často je cena stanovena dohodou mezi lovcem a honitbou," říká Kašpar. Městská společnost peníze vydělané z komerčního lovu využívá na svůj další provoz.

Částku určí komise podle okrasy
Částku, za kterou si lovec může muflona odstřelit, myslivci určují podle bodové hodnoty rohů, takzvanými body C. I. C. Ty zase udává hodnotitelská komise při okresním mysliveckém spolku.
Na lov s sebou klient dostane doprovod, který s ním bude chodit na lovecké vycházky, ty mohou trvat i jeden nebo až dva týdny, záleží vždy na štěstí. "Může se stát, že klient chodí třeba čtrnáct dní, a neuloví," říká lesník.
Za rok se na tamní honitbě odloví 10 až 12 kusů, z toho asi polovina jsou berani, o které mají zájem komerční lovci. "Kvůli docela vysoké ceně trofeje se zaměřujeme hlavně na zahraniční klientelu," říká Nina Adlof. Menší kusy ale jezdí střílet i čeští lovci.
"Mezi Čechy jde buď o podnikatele, nebo o myslivce, kteří se ve své honitbě s muflonem nesetkají a ušetří si na to pár tisíc. V minulosti byl značný zájem hlavně mezi německými lovci. Poslední dobou je čím dál větší zájem spíš o menší kusy do dvaceti tisíc korun. Je možné, že je to způsobeno krizí," odhaduje Kašpar.
Lov muflona mohou lovci v náchodských lesích doplnit i odstřelem daňka nebo srnce. Lovci samozřejmě musí mít platný zbrojní průkaz.
Komerční odstřel muflona povolují - ač pouze velmi omezeně - i myslivci v Machově, který se pyšní největšími kusy. "Žádosti vyhodnocuje komise, která však povolí tak jeden odstřel ročně," říká hospodář tamního spolku Jiří Scholz.

 

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.