Přihlásit

Češi lovili nosorožce pro pašeráky. Rohy by prodali za sto milionů (zpravy.iDNES.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Celníci ve spolupráci s policií odhalili největší případ pašování rohů ohroženého nosorožce tuponosého v Česku. Zadrženo bylo 16 lidí. Hodnota trofejí se odhaduje na 100 milionů korun.

Dovoz nosorožčích rohů prověřovala Celní správa od roku 2011. Mezinárodní skupina rohy do Česka pašovala jako individuální trofeje. Hlavní organizátoři si v Česku najímali lovce, financovali jim výpravy do JAR a obstarávali potřebná povolení, na která je individuální odlov na farmě možný.

"Po příletu museli tito lovci odevzdat trofeje organizátorům, kteří je hodlali dále vyvézt do Asie," řekl iDNES.cz vedoucí jednotky potírání celních a daňových podvodů Celní správy Aleš Hrubý. Samotné oficiální povolení k odlovu kusu chovaného na farmě přitom není nijak levná záležitost - v případě nosorožce tuponosého se pohybuje mezi jedním až třemi miliony korun.

Podle něj je odhalení organizované skupiny největším úspěchem celní správy na tomto poli v dějinách České republiky. Hodnota čtyřiadvaceti nosorožčích rohů na černém trhu se totiž pohybuje kolem sto milionů korun.

Na úterní tiskové konferenci byla část zadržených trofejí vystavena. Podle mluvčího Celní správy Jiřího Bartáka byla cena deseti rohů zhruba 35 milionů, proto je neustále střežila dvojice příslušníků zásahové jednotky Celní správy SON. Hrozí jim 8 let

Na podezření z pašování upozornila celníky inspekce životního prostředí. "Podávali jsme podnět z důvodu podezření, že nebyly naplněny podmínky pro osobní dovoz trofejí pro nekomerční účely," uvedla Jana Zachařová z odboru ochrany přírody s tím, že domnělí lovci své trofeje odevzdávali.

To se nakonec potvrdilo a minulé úterý akce vyvrcholila zásahem proti členům gangu. Zásahová jednotka celní správy spolu s policií v rámci akce s krycím názvem Rhino minulé úterý pozatýkala šestnáct lidí. 15 z nich je ve vazbě. Za neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy jim hrozí až 8 let ve vězení.

Podle komisaře Daniela Živockého z obvodního oddělení policie Praha I byli mezi zadrženými jak lovci, tak i organizátoři. Na jejich dopadení vyšetřovatelé spolupracovali s Interpolem, protože mezi zadrženými byli i cizinci. "Troufám si říct, že činnost organizace byla velmi výrazným způsobem ochromena," dodal Živocký. Rohovina by měla být spálena

Za husarský kousek označil zátah proti gangu ředitel královédvorské zoo Přemysl Rabas. Zoo totiž patří mimo Afriku ke dvěma nejlepším chovatelům na světě. Zahrada z Dvora Králové nad Labem dokonce vyvezla čtyři extrémně vzácné bílé nosorožce zpět do přírody v Keni, tři černé potom do Tanzanie.

Podle něj je pytláctví velký problém. "Vietnamské gangy nalétávají helikoptérami z Mozambiku na jihoafrickou stranu, tam odstřelí nosorožce, uříznou mu rohy a odletí zpátky. Mají velmi dobré vybavení, zázemí, je to dáno cenou rohoviny, kdy gram je dražší než gram zlata," vysvětlil Rabas. Podle informací České inspekce životního prostředí cena za kilogram rohoviny od roku 2009 stoupla dvojnásobně, až na 50 tisíc dolarů, tedy zhruba milion korun.

Podle Rabase by české úřady měly rohovinu spálit, aby se dokázalo, že je bezcenná a že nemá léčivé účinky. Tradiční asijská medicína tvrdí, že právě rozdrcené rohy léčí prakticky každou nemoc - od horečky až po rakovinu.

V Africe žijí dva poddruhy nosorožce tuponosého - severní a jižní. Severní patří mezi extrémně ohrožená zvířata. Podle Rabase jich je v zajetí 7, jeden z nich je i ve Dvoře Králové, v přírodě se však tento poddruh považuje za vyhynulý. Jižní je sice nejrozšířenější mezi nosorožci, jejich počet se pohybuje okolo 20 tisíc, patří však také mezi "nejvyhledávanější", pašované rohy pocházely právě z nosorožců jižního poddruhu.

"V roce 2007 bylo upytlačeno 13 kusů. Pak to šlo rapidně nahoru - v roce 2008 to bylo 80 kusů, pak 120, pak 300, pak 500. V loňském roce to bylo okolo šesti set a v letošním roce do dnešního data je v Jihoafrické republice téměř pět set mrtvých nosorožců," vypočítává Rabas. Zatím byly přírůstky vyšší než počet upytlačených kusů, s nárůstem nelegálně zabitých zvířat však hrozí, že nosorožců opět začne ubývat.

 

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.