Přihlásit

K cestě na Modrý sloup přišli zklamaní turisté, zněl i song pro tetřeva (budejovice.iDNES.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Zklamání a smutek hraničící s beznadějí. Takové jsou pocity šumavských turistů, kteří dorazí k šumavskému Březníku u Modravy a chtěli by se vydat Luzenským údolím ve směru na Modrý sloup. Minulý týden tuhle cestu nepovolil otevřít po stížnosti ekologického sdružení českobudějovický soud.

U cedulí zakazujících vstup do Luzenského údolí v pondělí kroutila hlavou řada  turistů.

"Nechápu jak zvůle občanského sdružení, které nemá téměř žádné členy, může obrátit celou Šumavu naruby a všem ostatním zkazit celou sezonu," uvedl Jan Fučík, turista ze Strakonic.

Jedním z těch, kdo se vydal po asfaltové stezce z Modravy na Březník, byl 65letý Jan Vymětal z Prahy. Dlouhé roky se těšil, jak si projde bývalou pašeráckou stezku na českobavorskou hranici.

"Já už se toho nedočkám. Chtěl jsem si cestu projít s vnukem. Na druhou stranu chápu, že i tetřev, pokud zde skutečně žije, má svá práva. Je otázkou, čí práva jsou větší," komentoval Vymětal.

K závoře dorazil i Eduard Lískovec za Sušice. Přišel zahrát svůj protestsong, kterým chtěl podpořit průchod Luzenského údolí směrem k Modrému sloupu.

"Celý život se těším do Luzenského údolí. Lidé tetřevovi nevadí. To ví na Šumavě každé malé dítě," říkal Lískovec a zahrál na kytaru svou píseň Setkání s tetřevem z Modrého sloupu.

"Říkám mu kámo to nemůžem, totiž během celýho roku, šustěním kalhot a hovorem, rušili bychom vás v toku. Výhružně pera rozvinul. Co je to za blbý kecy?! Vždyť už od dob Karla čtvrtýho, žili tu mí i tví předci," zní jedna sloka písně.

I přes drobné hádky se strážci parku nedošlo zatím na Březníku k žádným konfliktům.

"Turisté byli ukáznění, i když často reptali a nadávali. Někteří se otočili a šli zpátky. Náhradní trasou na Modrý sloup - úbočím Špičníku se nevydali," uvedl Petr Šrail, vedoucí Informační a strážní služby Správy NP a CHKO Šumava.

Cesta na Modrý sloup je od roku 1948 veřejnosti nepřístupná. Několikrát na ni ministerstvo životního prostředí pustilo jednotlivé výpravy s průvodcem.

Když letos správa parku otevření cesty připravovala, přišla žaloba Dagmar Kjučukové z Okrašlovacího spolku Zdíkovska a České společnosti ornitologické. Aktivistům vadí, že lidé naruší místa, kde hnízdí kriticky ohrožený tetřev hlušec.

Soud dal námitkám za pravdu a řekl, že správa parku musí předložit silnější argumenty, že lidé nebudou populaci ptáků rušit.

Na Modrý sloup se tak nyní dá jít pouze od závory pod Březnickou hájenkou směrem doprava na Pytlácký roh a dále pak úbočím Špičníku ke státní hranici a po hraničním chodníku až na bývalý přechod. Případně pak z Bavorska, kde neplatí žádné omezení.

 

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.