Přihlásit

První orlí mládě narozené v Česku je samička (ostrava.iDNES.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Mláděti orla skalního, po více než sto letech prvnímu narozenému na českém území, se daří nadmíru dobře. Ochránci přírody prozkoumali hnízdo na území vojenského prostoru Libavá na pomezí Moravskoslezského a Olomouckého kraje a zjistili, že mládě je samička. A hned dostalo jméno - Anežka.
Mládě se v polovině května narodilo rodičům, kteří přiletěli ze Slovenska a obsadili hnízdo po páru ze záchranného programu návratu orla skalního do tuzemských hor. Program postupného vysazování mladých dravců trvá už sedm let a narození prvního mláděte je obrovským úspěchem.
Ochránci přírody hnízdo monitorují a po pěti týdnech se ho odvážili prozkoumat. Mládě zvážili a zjistili, že váží dva a půl kilogramu. "Na hnízdě byla spousta zbytků potravy, takže mládě určitě hladem netrpí," poznamenal Petr Orel, vedoucí Stanice na záchranu živočichů v Bartošovicích na Novojičínsku, která program návratu orla zajišťuje.
Mládě dostalo kroužek a slovenský odborník na orly Metod Macek, který náročný výstup k hnízdu zajišťoval, také zjistil, že mládě je samičího pohlaví a vyvíjí se naprosto v pořádku.

Hnízdo bude sledovat malá kamera
"Mládě dostalo české symbolické jméno Anežka. Je to první mládě, takže písmeno A. Anežku navrhla má manželka, která v orlím programu vyřizuje veškerou administrativu, což je mnoho nedoceněné práce, takže měla první volbu. Anežka česká se všem líbila," vysvětlil Orel. Ochránci přírody zároveň využili situace a nad hnízdo kvůli permanentnímu monitorování instalovali malou kameru.
Ochránci přírody důrazně žádají všechny případné zvědavce, aby orlí rodinku nechali na pokoji. Po zprávě o narození mláděte totiž zaznamenali zvýšený zájem o některé lokality na Libavé. Problém občas dělají i motorkáři a jezdci na čtyřkolkách.
Navzdory vlivu člověka se orlům daří dobře, rodiče se starají přímo vzorně. "Překonali jsme nejkritičtější období, dokud však Anežka nebude kroužit kolem hnízda, tak nemá vyhráno. A vlastně vyhráno nebude mít nikdy, nástrah od lidí je velké množství," uvedl Orel.
Připomněl tak četné ztráty záchranného programu. V Polsku zastřelili samce Urbana, na Slovensku našli tělo mladého orla, kterého zabilo elektrické vedení. I v tuzemsku se někteří lidé činí.
V roce 2007 muž ze Starých Hamrů na Frýdecko-Místecku odchytil samici Hanku a zřejmě jen anonymní telefonát navedl ochránce přírody na jeho stopu. O rok dříve pak někdo na střední Moravě brokovnicí postřelil samici, ze zranění se ale vzpamatovala. Samici Gabču někdo v roce 2009 otrávil pesticidem.

Orel skalní je králem ptačích dravců
V tuzemsku hnízdí více než sto párů orla mořského, na jižní Moravě se objevuje orel královský. Orel skalní býval v našich horách hojný ještě v 19. století, ale byl považován za loveckého konkurenta. Na počátku 20. století byl definitivně vyhuben. V posledních letech do České republiky zalétává orlí populace ze slovenských hor.
Ředitel České ornitologické společnosti Zdeněk Vermouzka považuje orla skalního za krále mezi ptačími dravci: "Je to přesně ten orel, jakého si většina lidí představuje. Lovec, symbol síly a krásy. Orel skalní je heraldický orel známý z nejrůznějších znaků."

 

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.