UNIKÁT: Tolik paroží na jednom místě hned tak neuvidíte (genusplus.cz)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě bude ve středu 27. března v 18 hodin slavnostně zahájena dlouhodobá, nejen svou koncepcí, ale i rozsahem ojedinělá výstava nazvaná Adepte cechu Hubertova... Tradice a současnost myslivosti.
Nedílnou součástí programu vernisáže, která je připravena od 18.00 hodin v Biebrově kapli nejen pro hosty z celé České republiky, ale i pro hosty ze zahraničí, bude i slavnostní křest poprvé u nás vydaného opisu kuchařské knihy z roku 1796.
„Pro veřejnost bude výstava otevřena od 30. 3. do 31. 10. 2013 a po celou dobu jejího trvání ji bude tematicky doplňovat rozsáhlý projekt nazvaný Myslivecký rok v muzeu s akcemi jak pro děti, tak pro širokou veřejnost,” zve ředitel muzea Zdeněk Vitáček.
„Návštěvníci se tak mohou těšit například na mysliveckou Muzejní noc, na koncert myslivecké hudby, odborné přednášky, Svatohubertskou mši a další zajímavé akce věnované nejen tradicím, ale i současnému lesnictví a myslivosti,” doplnila. Marta Knauerová, vedoucí Přírodovědného oddělení muzea
Myslivecká výstava potrvá do 26. října 2013
Výstava s názvem Adepte cechu Hubertova – Tradice a současnost myslivosti je bezesporu největší výstava, jakou muzeum za poslední roky připravilo, a to jak do počtu exponátů, tak do počtu partnerů a zapůjčovatelů.
Ambit někdejšího augustiniánského kláštera v České Lípě tak bude moci po celých sedm měsíců konání výstavy nabídnout vše, co k myslivosti patří. Kromě jiného budou na výstavě zastoupeny lovecké trofeje, dermoplastické preparáty zvěře i loveckých psů, umělecké předměty a obrazy, zbraně, uniformy, cenné archiválie, myslivecká literatura, výukové pomůcky, vyznamenání nebo třeba myslivecká zařízení v životní velikosti.
Kurátoři výstavy Petr Mužák a Tomáš Cidlina chtějí zachytit fenomén myslivosti ze všech možných úhlů pohledu, a proto se zde nesetkáme pouze s exponáty jako jsou trofeje, zbraně či uniformy, ale i s předměty které mají k myslivosti vztah a zároveň představují přesah myslivosti do dalších odvětví jako jsou historie, dějiny umění, literatura či lingvistika, z druhé strany pak zoologie nebo ekologie.
„Výstava by ale neměla být zajímavá pouze na pohled, ale měla by návštěvníkům, myslivcům i laikům, nabídnout dostatečné penzum informací o myslivosti v České republice i v regionu Českolipska. Tyto informace z různých oblastí myslivosti budou umístěny na takřka padesátce panelů. Panely doplní reprodukce fotografií od pamětníků, které jsme nasbírali během přípravných prací v terénu,” prozradil Tomáš Cidlina z Historického oddělení muzea.
V úvodu bylo naznačeno, že se na přípravě výstavy podílí celá řada institucí i soukromých sběratelů. Je to dáno i tím, že ve sbírkách muzea se nachází celá řada předmětů, které mají spojitost s myslivostí, na druhou stranu bychom její příběh nebyli schopní vyprávět v jeho úplnosti a celistvosti. Už proto jsme oslovili mnoho partnerů.
„Liberecký kraj jako zřizovatel muzea přispěl na tisk katalogu k výstavě,” potvrdila náměstkyně hejtmana Hana Maierová, která se zúčastní vernisáže výstavy.
. Nejen finančně, ale i exponáty či tipy na zajímavé osobnosti přispěly i generální partneři výstavy, kterými jsou Vojenské lesy a statky ČR a Lesy ČR. Výraznou pomocí je spolupráce s dalšími firmami v regionu, zejména bych chtěl podtrhnout přínos Provodínských písků a. s. a společnosti Městské Lesy Česká Lípa.
V zápůjčkách exponátů nám vyšlo vstříc mezi jinými Národní zemědělské muzeum Ohrada, Státní hrad Bítov a Státní zámek Zákupy (oba zastoupené příslušnými památkovými ústavy), skvělá spolupráce byla s Městskými muzei v saské Žitavě. Důležitá je pro nás komunikace i s OMS Česká Lípa a se Střední lesnickou školou ve Šluknově, která vyrobila myslivecká zařízení v životní velikosti a bude se výraznou měrou jako spoluautor výstavy podílet i na doprovodném programu.
Ten byl sestavován tak, aby zaujal myslivce samotné i laiky. V rámci výstavy proběhnou hned tři myslivecké konference se zajímavými přednášejícími, pro školy pak ekologicky a na les zaměřený Den země a Den zvířat, v červnu nás čeká týden myslivosti s prezentacemi a přednáškami, na konci srpna v muzeu vystoupí několikero trubačů a budou předávána myslivecká vyznamenání. V zeleném hávu bude samozřejmě i letošní muzejní noc. Pro školní návštěvníky bude do výstavy zabudována školní třída doplněná o lesnické a přírodovědné pomůcky, zde žáci naleznou i pracovní listy k výstavě.
Samotná výstava by měla být na konci října zakončena Svatohubertskou mší, konanou v muzeu v přilehlé bazilice Všech Svatých.