Přihlásit

Pytlák nastražil ve vinohradu oka (Hodonínský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Překvapivý nález čekal na strážnické myslivce při jednom z honů. Po třech letech se jim v revíru objevila takzvaná oka.

Strážnice
Jako zavrženíhodný způsob pytlačení označují myslivci nástrahy z ocelových lanek, takzvaná oka. Před časem se objevila v honitbě strážnického Mysliveckého sdružení Žerotín. Nimrodi na ně narazili při jednom z honů, a to v oblasti vinohradů Pod Žerotínem.
"Na přítomnost nástrah jsme došli v momentě, kdy se do jednoho z nich chytil pes. Když jej majitel přivolal, nevracel se, tak jsme se ho vydali hledat. Když jsme ho objevili, našla se i další oka. V jednom z nich byl uhynulý zajíc, v tom druhém pak kus srnčího," uvedl hospodář strážnických myslivců Alexandr Otevřel s tím, že se mu nakonec do rukou dostala čtyři oka vyrobená z ocelových lanek.
Myslivci jsou tímto případem pohoršení. Pytláctví pomocí ok je totiž podle nich ke zvěři naprosto nehumánní. "Když už někdo pytlačí tím, že zvěř zastřelí a zkonzumuje ji, je to pořád lepší, než když někdo nastraží oka a pak tam zvěř nechá. Když se totiž chytne, háže sebou, takže si ve výsledku buď zlomí vaz, nebo se udusí," popisuje zkušenosti Otevřel.

Už je odstranili
Podle jednatele strážnických myslivců Pavla Procházky myslivci oka z vinohradů ihned odstranili. "Nainstalovali jsme i fotopasti. Ty ale nic neodhalili, takže je těžko říct, kdo mohl na zvěř políčit. My ale pokračujeme i v obchůzkách, aby se neobjevily další případy," sdělil Procházka.
Podle Otevřela je ale zvláštní, že zvěř na místě zůstala delší dobu, což bylo podle Otevřela jasné už od pohledu. Srnčí již totiž bylo potrhané od dravců. "Pokud by šlo o pytláka, který by měl zvěř pro vlastní spotřebu nebo na prodej, asi by ji tam nenechal," zamyslel se Otevřel. Jak doplnil, strážničtí myslivci už podobný problém řešili přibližně před třemi lety, a to jen několik set metrů od místa, kde pasti z ocelových lanek našli nyní.
"Tehdy se také objevila oka se zajíci," připomněl Otevřel. Ani tehdy, ani nyní myslivci případ nehlásili na policii. Oba muži se totiž shodují v tom, že je to zbytečné. "Myslím si, že stejně nemají šanci toho, kdo to udělal, chytit," zapochyboval Procházka.
Pytlákům přitom hrozí až dva roky za mřížemi, peněžitý trest, zákaz činnosti nebo propadnutí věci či jiného majetku. "Za pytláctví se považuje neoprávněné lovení zvěře či ryb, jejich ukrytí nebo převedení na sebe či jiného člověka, ale i jejich přechovávání," uvedl hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. Tento problém ale netrápí jen Strážnici. Podezření na pytláka v revíru má i předseda Okresního mysliveckého spolku Hodonín Radovan Mančík. "V honitbě jsem našel krev a stopy po nakládání do auta. Nikdo z kolegů tam přitom nic neulovil. Myslím si ale, že je to problém všech honiteb, a bohužel podle mě bude pytláctví přibývat, především kvůli tomu, že lidé mají hluboko do kapsy a nebudou chtít za maso utrácet," nastínil Mančík. Podle něj jsou ale i na Hodonínsku organizované skupiny pytláků, které mají speciální vybavení. "Nejčastěji jdou po srnčí, daňčí a jelení zvěři," uzavřel.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.