Proti černé zvěři pomohou nové oplocenky (Právo)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Před přemnoženou zvěří na rekultivacích bývalého hnědouhelného lomu Vršany na Mostecku bude chránit mladé sazenice vylepšené oplocení. Největší škody na rekultivacích páchá černá zvěř.
Přemnožená černá i vysoká zvěř
Zatímco lesníci v lesích divočáky vidí rádi a vzrostlým porostům jejich rytí prospívá, v oplocenkách při hledání potravy, především hmyzu a hlodavců, vyrývají mladé sazenice a poškozují kořenový bal. Sazenice už většinou nemají šanci znovu zakořenit, zaschnou a je nutné je nahradit novými.
„Především s přemnoženými divočáky nám pomůže pilotní program pro zpevnění oplocení lesnických výsadeb. Odolnost oplocení posílíme výměnou používaného lesnického pletiva za pevnější pletivo zahradní. K tomu zpevníme konstrukci a vyztužení jednotlivých polí. Takto upravené oplocenky by měly divočákům lépe odolávat,“ vysvětlil změnu Stanislav Brož, vedoucí rekultivací společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en, která lom provozuje. Černá i vysoká zvěř je přemnožená nejen na rekultivacích. S vyššími stavy se potýkají myslivci v celé republice. „Každoroční plány lovu v rámci jednotlivých honiteb, které zasahují do rekultivovaných ploch lomu Vršany, zvyšujeme o polovinu u všech druhů normované zvěře. Dlouhodobě se snažíme ve spolupráci se státní správou myslivosti a ostatními vlastníky honebních pozemků, kteří v okolí lomu Vršany lesnicky a zemědělsky hospodaří, o zintenzivnění odlovů,“ uvedl Jiří Křen, honební starosta Honebního společenstva Most Komořany, do kterého patří větší část rekultivací lomu Vršany.
S divočáky je podle něj problém především v tom, že poškozením oplocenky udělají cestu zajícům, muflonům a vysoké. „Zatímco divočáci způsobují škodu pouze tím, že sazenice vyrývají, ostatní zvěř mladé stromky ožírá. Abychom černou zvěř od oplocenek odlákali, zřizujeme myslivecká políčka či odváděcí vnadiště, tedy místa, kde se mohou divočáci krmit, aniž by páchali škodu na mladých sazenicích,“ doplnil Křen.
Příležitost pro dravce
Pomoci by podle něj mohlo také zvýšení loveckých příležitostí pro početné populace dravců. Na rekultivacích přibydou takzvané dřevěné berličky, na kterých mohou dravci sedět. Zvýšení počtu míst, odkud dravci budou moci lovit, se postará o přemnožené hlodavce, a divočáci tak nebudou mít důvod vyrývat v oplocenkách mladé sazenice při jejich hledání. Větší problém pro rekultivace než přemnožená černá zvěř představují podle Křena početná stáda muflonů. Jedná se o nepůvodní druh, který nemá na úpatí Krušných hor přirozeného nepřítele a spásá mladé stromky a trávu.
Zdroj: Právo, 27. 3. 2023