Ochranáři na Pálavě prosvětlili les, chtějí podpořit vzácnější druhy organismů (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Ochranáři ve dvou lokalitách v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Pálava těžbou prosvětlili les, chtějí tak vytvořit prostor pro stále vzácnější druhy světlomilných organismů. Zásahy se týkaly Svatého kopečku a Turoldu, obě místa jsou vyhlášena přírodní rezervací. Správa CHKO Pálava o tom informovala na webu.
Na Svatém kopečku ochranáři ve spolupráci s Lesy ČR v předchozích měsících odtěžili 0,6 hektaru porostu v prostoru sedla mezi samotným vrcholem a kaplí Božího hrobu. Porost tvořily především odumírající jasany a javory, právě ty šly k zemi. Naopak stojící i ležící duby a další vzácnější dřeviny jako jilmy a hrušně v porostu zůstaly. Právě duby podle ochranářů hostí zdaleka nejširší spektrum mizejících druhů bezobratlých, kdy většina z těch nejohroženějších dokáže využívat jen stromy dobře osluněné. Na Turoldu se těžba dotkla 0,83 hektaru převážně odumírajících jasanů a usychajících borovic černých.
"Prosvětlování lesa i tvorba migračních koridorů v jinak neprostupných lesních porostech patří k mimořádně důležitým zásahům pro podporu biodiverzity a pro ochrany těch nejvzácnějších světlomilných druhů živočichů i rostlin. Konkrétně na Svatém kopečku bylo toto místo vybráno proto, aby se propojily dvě stepní enklávy – dříve spojité, dnes oddělené právě pásmem lesa a pro ohrožené druhy neprostupné," uvedli ochránci.
V obou případech šlo podle nich o místa, která byla dříve bezlesá a dřeviny se sem dostaly až v první polovině dvacátého století. Ochránci obě lokality ještě dočišťují, v plánu je, že je budou po několik let pravidelně kosit.
CHKO Pálava má rozlohu zhruba 83 kilometrů čtverečních, vyhlášena byla v roce 1976. Ceněné jsou v ní především biotopy druhově bohatých skalních, drnových a lučních stepí a lesostepí, také teplomilných doubrav a suťových lesů vyvinutých na vápencových kopcích Pavlovských vrchů.
Zdroj: ČTK, Mikulov (Břeclavsko), 29. 3. 2023