Veterináři zaznamenali na Břeclavsku další úhyn racků na ptačí chřipku (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Vyšetření veterinářů potvrdilo další výskyt ptačí chřipky u uhynulých racků, tentokrát na rybníku v Bořeticích na Břeclavsku. Letos jde o 12. místo v ČR, kde byla nákaza potvrzena u uhynulých volně žijících ptáků. ČTK to dnes řekl zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.
Vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1 veterináři potvrdili u tří uhynulých racků, které u rybníka našli ornitologové. "Jedná se letos již o 12. místo v ČR, kde byla nákaza potvrzena u uhynulých volně žijících ptáků, z toho pátý případ, kdy byla zjištěna u racků," uvedl Majer. Loni se objevily pouze dva případy.
Nákaza se letos už potvrdila například v případě úhynu desítek racků v Českých Budějovicích u Vrbenských rybníků či u Zámeckého rybníka v Chropyni na Kroměřížsku, stejně tak u rybníka Třetí Zbrod u Mutěnic na Hodonínsku.
Vzhledem k tomu, že jde o nákazu u volně žijících ptáků, nepřijímají se žádná mimořádná veterinární opatření. Veterináři ale varují před stálým rizikem zavlečení nákazy do chovů drůbeže a apelují na chovatele, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti.
Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1. Při nálezu většího množství uhynulých divokých ptáků veterináři doporučují nemanipulovat s nimi a tuto skutečnost neprodleně nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě.
Zdroj: ČTK, Bořetice (Břeclavsko), 13. 4. 2023