Odborníci budou v Jihlavských vrších kontrolovat doupné stromy (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Odborníci budou v Jihlavských vrších kontrolovat obsazenost takzvaných doupných stromů. Chtějí zjistit, jak moc dutiny stromů využívají k hnízdění sýci rousní i další druhy ptáků. Na ochraně lesních druhů sov i dalších druhů ptáků hnízdících v dutinách stromů spolupracuje Kraj Vysočina s Českou společností ornitologickou (ČSO), Lesy ČR a několika dalšími vlastníky lesů. V dnešní tiskové zprávě o tom informovala mluvčí Kraje Vysočina Eva Neuwirthová.
Pomocí stromolezecké techniky chtějí odborníci zkontrolovat 400 hnízdních dutin. Kraj na to přispěje 87.000 korun. Na ochraně lesních druhů sov a dalších ptáků hnízdících v dutinách stromů spolupracuje Vysočina od roku 2019.
V roce 2007 označili ornitologové na Vysočině 350 doupných stromů. Nyní už je stromů značených modrým trojúhelníkem v kraji takřka 3700.
Doupný strom má dobře vyvinutou přírodní dutinu. Vzniknout mohla vydlabáním, jak to zvládají zejména datlovití ptáci, nebo v důsledku narušení jádrového dřeva kmene hnilobami. Přítomnost dutin prozrazují také otevřené suky po vypadlých větvích.
Modrým trojúhelníkem jsou podle České společnosti ornitologické značeny odumřelé stromy, doupné stromy a hnízdiště vzácných druhů. Označený strom se nekácí, dokud úplně nezetlí. "Pokud není na konkrétním místě domluveno jinak, může být podle smlouvy podepsané s Lesy ČR označeno maximálně pět stromů na hektar lesa," uvedla ČSO na svém webu.
Na Vysočině hnízdí sedm druhů sov - výr velký, sova pálená, sýček obecný, puštík obecný, kulíšek nejmenší, sýc rousný a kalous ušatý. Sovy vyhledávají k hnízdění různá stanoviště. Převažují lesní druhy, které k hnízdění vyhledávají dutiny stromů.
Zdroj: ČTK, Jihlava, 6. 6. 2023