Stát možná bude dál vyplácet rybářům náhrady za škody způsobené kormorány (ČTK)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Stát možná bude i v příštích třech letech vyplácet rybářům náhrady za škody, které jim na rybách způsobili kormoráni. Prodloužení kompenzací předpokládá poslanecká novela zákona, podle něhož mohou rybáři uplatnit nárok na odškodnění za letošní a uplynulé dva roky. Vláda se k předloze postaví podle podkladů pro středeční schůzi zřejmě neutrálně. Skupina poslanců ze všech sněmovních stran ve zdůvodnění uvedla, že kormorán je kvůli dlouhodobé "neodůvodnitelné ochraně" ze strany EU i členských států stále přemnožený, a není předpoklad, že by se jeho populace v dohledné době snížila. V připomínkovém řízení prodloužení kompenzací odmítlo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek ČTK sdělil, že rybáři dostávají pravidelně na odstřel kormoránů výjimky, a je tedy nesmyslné, aby stát zároveň vyplácel náhradu škody.
Stát obnovil odškodňování rybářů od roku 2018, i dvě předchozí novely se týkaly vždy tří let. "Předpokladem pro nastavení těchto přechodných období mělo být postupné snižování predačního tlaku kormorána velkého na rybí obsádky a odstraňování nejzávažnějších problémů spojených s jeho přemnožením v důsledku dlouhodobé a nedůvodné ochrany tohoto druhu v celé Evropské unii. Tento předpoklad však naplněn nebyl," napsali poslanci v důvodové zprávě nynější předlohy.
Škody způsobené kormorány nejsou podle vládních legislativců zpochybnitelné, další prodloužení vyplácení náhrad ale podle nich není systémové. Kabinet se zřejmě postaví proti navrhovanému postupu, aby Sněmovna schválila novelu zrychleně už v úvodním kole. Podle předběžného stanoviska vláda zákonodárcům doporučí, aby předlohu projednali podrobně a zabývali se nejen dopady na rybníkářství, ale i na státní rozpočet.
MŽP vydalo k návrhu nesouhlasné stanovisko, které zdůvodnilo tím, že poslanci chtějí novelizovat zákon upravující náhradu škod způsobených zvláště chráněnými živočichy, mezi které kormorán velký nepatří od roku 2013. Ministerstvo zemědělství s návrhem souhlasí. Ministerstvo financí v připomínkách uvedlo, že stát od roku 2018 do současnosti na náhradách škod kormoránem vyplatil 137,6 milionu korun. K návrhu dalo neutrální stanovisko.
Vermouzek uvedl, že kormoránů velkých v ČR dlouhodobě hnízdí stále stejné množství, zhruba 300 až 400 párů, které působí minimální škody. "Pravidelně, hlavně v období od podzimu do jara, se u nás zdržují hejna nehnízdících kormoránů se severu, z hnízdišť na Baltu. Ti jsou vysoce mobilní a přestože se jich u nás ročně odstřelí přes pět tisíc, stále je jich u nás kolem 10.000. Hejna se pohybují, to dnešní bude zítra třeba v Německu a na jeho místo přiletí jiné z Polska. Proto je nesmysl se domnívat, že lze počet kormoránů snížit," doplnil. Střílení ptáků podle něj vede hlavně k vyplašení hejna, které se pak jen přesune jinam.
Náhrady by podle poslaneckého návrhu měly zůstat stoprocentní, stát by tedy mohl podle předkladatelů vyplácet odškodnění v průměru kolem 50 milionů korun ročně. Odhadované škody na rybách činí podle nich více než 100 milionů korun za rok. Kompenzace by se ale týkaly prokázaných přímých škod, tedy způsobených konzumací, nikoli nepřímých, vzniklých například poraněním a druhotným úhynem ryb.
V dřívější minulosti stát rybáře za škody způsobené kormoránem odškodňoval. Praxe skončila s dubnem 2013, kdy kormorán vypadl ve vyhlášce ze seznamu zvláště chráněných živočichů.
Zdroj: ČTK, Praha, 23. 7. 2023