Přihlásit

Na Mendelově univerzitě zkoumají příčiny celosvětového úbytku mořských trav (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Způsob, jakým oomycety, houbám podobné organismy žijící ve vodě i na souši, ovlivňují celosvětové ubývání mořských trav, zkoumají v současnosti vědci z Ústavu ochrany lesů a myslivosti Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity. Podílejí se na mezinárodním projektu Restoreseas, jehož cílem je odhalit různorodost, distribuci, původ a patogenní roli oomycetů v různých mořských ekosystémech a propojených vodách. Projekt začal loni a bude pokračovat až do roku 2025. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.

Porosty mořských trav patří mezi nejbohatší podvodní ekosystémy a jsou považovány za deštné pralesy oceánu. Globálně ale ubývá mořských luk, v nichž se objevuje druh mořské trávy rodu Zostera, kterému se přezdívá úhoří tráva.

"Mezi hlavní příčiny úbytku úhoří trávy patří lidská činnost a takzvaná chřadnoucí nemoc způsobená oomycety Labyrinthulomycete Labyrinthula. Oomyceta jsou organismy podobné houbám, s houbami jako takovými ale vůbec nesouvisí, jsou příbuzné hnědým řasám a rozsivkám. Nejnovější studie prokázaly, že patogeny oomycet z rodu Phytophthora a Halophytophthora jsou schopné tyto mořské trávy nakazit, způsobují vznik lézí, trávy narušují a snižují klíčivost jejich semen," uvedla Anna Hýsková z Ústavu ochrany lesů.

Vědci odebrali vzorky mořských trav, mangrovníku nebo listů spadlých do vody na Sardinii a v atlantických mořských lesích Mauritánie v severozápadní Africe. "Z odebraných rostlinných vzorků jsou izolačními metodami získány čisté kultury přítomných oomycet. Po identifikaci jsme poté schopni zjistit jejich mořskou diverzitu," doplnila Hýsková. Poté budou vědci ve spolupráci s portugalskými kolegy testovat patogeny oomycet, aby zjistili, zda by mohly negativně ovlivnit obnovu mořských ekosystémů. Letos plánují odebrat vzorky i v pobřežních biotopech Portugalska a Brazílie.

Zdroj: ČTK, Brno, 1. 8. 2023

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.