Malované terče z Prachatic (Zemědělec)
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
Sláva měšťanským střelcům je název sezónní výstavy, kterou pro letošní rok připravilo Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na loveckém zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou, pobočka Národního zemědělského muzea. Výstava, která proběhne od 1. 4. do 31. 10. 2012, představuje unikátní soubor historických terčů z Prachatic. Malované prachatické terče pochází z činnosti místní měšťanské střelecké společnosti. Společnost se cvičila ve střelbě a příležitostně pořádala slavnostní střelby na malované terče.
Do současnosti se dochoval soubor 44 terčů z let 1815 až 1831. Naprostou většinu terčů namaloval prachatický malíř Felix Faber. Pouze několik terčů se stylem odlišuje, jejich autor je však bohužel neznámý. Umělecká hodnota terčů není nijak vysoká, z hlediska pohledu autorů šlo spíše o zakázky řemeslnické. Zvláště postavy a obličeje se Faberovi příliš nedařily. Později se Faber vypracoval a stal se vyhledávaným malířem oltářních obrazů pro četné kostely zejména na Šumavě. Náměty maleb jsou různé: činnost střelecké společnosti, místní záležitosti, politické aktuality, alegorie, romantické, mytologické nebo žertovné výjevy. Součástí terčů jsou německé veršované nápisy obsahující rozličné sentence zejména mravoučného charakteru. Většina terčů je datovaných, čtveřice číslic letopočtu je zpravidla umístěna do jednotlivých rohů terče. Na místě, které nenarušuje malbu, je několik soustředných kružnic představujících vlastní terč. Na každém terči je pouze několik otvorů po zásazích.
Vystavený soubor 30 terčů pochází z období počátečního rozmachu střelecké společnosti. Horlivost prachatických střelců poté ochabovala a po katastrofálním požáru města z 13. dubna roku 1832 téměř ustala, jelikož měšťanům na střelecká cvičení a pořizování nových terčů scházely finanční prostředky. Střelci se dále scházeli k výcviku střelby na jednoduché terče, avšak tradice slavnostních střeleb na malované terče již obnovena nebyla. K novému vzepětí činnosti společnosti došlo v revolučním roce 1848, a to pod novým názvem "Střelecký sbor" a později "C. K. privilegovaný sbor ostrostřelců". Ve druhé polovině 19. století se sbor stále více uplatňoval jako reprezentační útvar prachatického měšťanstva při rozličných státních a církevních svátcích. Prachatický střelecký sbor ukončil svou činnost krátce po vyhlášení republiky v roce 1918.
Konečně ve 20. století byla rozpoznána vysoká kulturně-historická a ikonografická hodnota dochovaných terčů. Terče byly v Prachatickém muzeu konzervovány a odborně zpracovány.