Přihlásit

Myslivci mohou okouknout paroží jelenů ulovených vloni na Šumavě (Prachatický deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Vimperk
Zhruba sto šedesát jeleních a srnčích trofejí bude k vidění na výstavě ve Vimperku. Výstava začíná 20. března. Její součástí bude i přednáška o tetřevu hlušci.
Trofeje jelenů, srnců a divočáků ulovených v minulém roce na území Národního parku Šumava uvidí ti, kteří dorazí na přehlídku, která začne 20. března v Hotelu Zlatá Hvězda ve Vimperku.
"Návštěvníci si budou moci prohlédnout zhruba 140 jeleních, 20 srnčích a 10 trofejí kňourů. Součástí expozice budou i některé parohy, které byly nalezeny na území Správy Národního parku Šumava v předchozích letech," popisuje Adam Jirsa, který má péči o jelení zvěř v parku na starosti.
Ozdobou výstavy, která potrvá do 22. března, budou shozené parohy krále lesa - nerovného dvacateráka - jelena, který strávil zimu v přezimovací obůrce na Srní.
Dvacaterák, kterému zdejší hajní také říkají šumavský král, je podle vedoucího územního pracoviště Správy Národního parku Šumava Jiřího Kece jelen s nejsilnějším parožím na západní straně Šumavy. "Podobně krásné parohy jsem na této straně Šumavy nikdy neviděl," říká Jiří Kec, který v lese pracuje od roku 1983.
Oba parohy šumavského krále lesa váží něco okolo sedmi kilogramů. Mají velké množství výsad, krásně tvarovanou a rozložitou korunu. Úplně dokonalé ale nejsou.
"V letošní jelení říji bojoval o přízeň laní nejspíš s německým kolegou v oblasti Rokyteckých slatí. Svědčí o tom ztráta několika výsad v koruně a některé ulomené špičky výsad po nelítostném souboji," doplnil Jiří Kec.
Vstupné se neplatí. Po celou dobu trvání výstavy na ní budou odborní pracovníci z řad zaměstnanců Národního parku Šumava, kteří budou odpovídat na dotazy návštěvníků. O zajímavé paroží ale na výstavě nebude nouze. Jelení zvěř se v lesích na území Správy Národního parku Šumava dožívá vyššího věku než v hospodářských lesích.
Jeleni v národním parku nerostou proto, aby byli zastřeleni s kapitálními trofejemi. Odborníci ze správy parku mohou pozorovat jejich chování a zvyky od narození až do velmi vysokého věku. "Zhruba devadesát pět procent jelenů v republice, kterým je okolo 18 let, žije na území Národního parku Šumava," uvedl mluvčí parku Pavel Pechoušek.
Bude tu i ojedinělá trofej devatenáctiletého jelena a několik trofejí jelenů uhynulých. Zajímavostí výstavy budou i trofeje tzv. šumavských dvojčat. Tyto dva jelení kmeti byli na území parku uloveni v průběhu září minulého roku. Jeden na Prášilech a druhý na Českých Žlebech. Parohy měli jeleni k nerozeznání podobné. Protože laň může mít ve výjimečných případech i dva kolouchy, mohlo se jednat o dvojčata. V ten moment by to byla světová rarita.
Tuto možnost ale vyloučil Vladimír Bádr, soudní znalec v oboru myslivosti, se kterým Správa Národního parku Šumava dlouhodobě spolupracuje. Stáří jelení zvěře vypočítává jedinečnou laboratorní metodou. Zub z čelisti jelena rozřízne a pod mikroskopem zkoumá jeho opotřebovanosta množství zbytkového vápníku. Stáří jelena může určit s přesností až na jeden měsíc.
"Ačkoli jeleni si byli velice podobní, na čelistech byl nepatrný rozdíl, který se potvrdil při určení. V laboratoři jsem ale zjistil, že jednomu bylo patnáct let a druhému devatenáct," uvádí Vladimír Bádr. O určování stáří jelenů bude na výstavě i přednášet.
Téma další přednášky bude zaměřené na tetřeva hlušce. V oblasti Národního parku Šumava žije podle výzkumů 250 až 300 tetřevů. Zahlédnout ho je možné i podél turistických cest, které jsou proznačené dvacet let.
Nejnovější výzkumy naznačují, že i po dvaceti letech existence turistické trasy se v jejím okolí tetřev vyskytuje, pokud se návštěvníci parku chovají zodpovědně. Tetřevovi vadí nejvíce velkoplošné změny jeho prostředí a vysoký počet jeho přirozených nepřátel jako jsou lišky nebo divoká prasata.
Tetřeva hlušce se bude týkat i doprovodná výstava, která bude sestavená z fotografií dalšího zaměstnance parku Marka Drhy z Prášil.

***
Přehlídka trofejí
Zvěř za rok 2011 z Národního parku Šumava: od 20. do 22. března vždy od 10 do 19 hodin Sál hotelu Zlatá Hvězda ve Vimperku Výstava fotografií Marka Drhy na téma tetřev hlušec
Přednáška: 20. března od 15 hodin: RNDr. Jozef Dúha PhD. - Tetřev hlušec a jeho realita v NP Šumava
20. března od 16:30 hodin: Mgr. Vladimír Bádr PhD. - Stanovení a odhad věku ulovené zvěře

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.