Přihlásit

Domáci porážky nově (Zemědělec)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Omezení domácích porážek skotu staršího 24 měsíců a mladšího 72 měsíců na tří kusy ročně má mimo jiné zavést novela veterinárního zákona, kterou závěrem června schválila sněmovna. Zkrátit se má rovněž nahlášení domácí porážky veterinářům z jednoho týdne na tři dny. Maso z telat budou moci kvůli vyššímu riziku kontaminace konzumovat pouze členové domácnosti chovatele.

Novela rovněž legalizuje stav, kdy si výslužku zabijačky odnášejí osoby blízké chovateli. Maso a orgány ze skotu se mohou spotřebovat v domácnosti chovatele. V případě jiných zvířat, například při zabíjačce domácího prasete, si budou moci odnést výslužku i osoby blízké chovateli, tedy i ty, které s ním nebydlí v jedné domácnosti. Tím se narovnává stav, který v praxi tradičně existuje. Zvyšuje se věk pro domácí porážky skotu z 24 na 72 měsíců, přičemž se omezuje domácí porážka skotu staršího 24 měsíců a mladšího 72 měsíců na tři kusy ročně. Norma upravuje i prodej produktů z prvovýroby, doplňuje jej o prodej nutrií.
Podle novely veterinárního zákona bude do tri let v České republice také nejspíš zavedeno povinné čipování psů. Novelu, která má také zpřísnit podmínky pro chov psů, nyní dostane k projednání Senát. Novela má rovněž zdvojnásobit pokuty jednotlivcům za porušení veterinárních pravidel. Povinně čipovat by se měli všichni psi v době prvního očkování proti vzteklině, tedy kolem půl roku věku zvířete. Prosadil to sněmovní zemědělský výbor ve spolupráci s ministrem zemědělství Mariánem Jurečkou. Místopředseda výboru Herbert Pavera z klubu TOP 09 a Starostové si od toho slibuje to, že "pro veterinární správu bude mnohem lepší při kontrolách psů zjistit, zda pes pochází množíren". Kritici však už drive upozorňovali na to, že množírny budou dál opouštět neočipovaná osmitýdenní štěňata. V ČR je kolem 1,5 milionu psů, část z nich již čip má. Pořizovací cena čipu závisí na jeho typu, mohla by se pohybovat mezi 120 a 450 korunami, míní poslanci. Za čipování si soukromí veterináři účtují zhruba od 300 do 550 korun. Vládní novela počítá s tím, že útulky pro opuštěná zvířata budou nově povinně podléhat registraci kvůli zajištění veterinárního dozoru. Jan Zahradník doporučil v novele navíc definovat útulky tak, aby pro ně bylo možné stanovit ještě další pravidla podzákonnými normami. Na návrh Petra Kudely se až na 20 000 korun či až na 100 000 korun podle druhu provinění zvýší pokuty za porušení zákona. Poslanec zdvojnásobení výše pokut zdůvodnil tím, že se od roku 1999 nezměnily a měly by si zachovat represivní i preventivní charakter. Každý, kdo bude chovat více než pět fenek, bude mít povinnost nahlásit to veterinární správě. Tím získají inspektoři veterinární správy lepší přehled, jak kdo se zvířaty zachází. Toto pravidlo se nebude vztahovat na osoby, které vedou chovy upravené jinými právními předpisy, například na chovatele služebních, loveckých, asistenčních nebo vodicích psů.
K zajištění větší ochrany osob a zvířat novela také umožní chovatelům hospodářských zvířat provádět ve svém hospodářství a na svých zvířatech některé veterinární úkony a snížit administrativní náročnost pro chovatele v případech, kdy je to při zachování nezbytných veterinárních požadavků na chov a zdraví zvířat a na živočišné produkty možné.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.