Přihlásit

Loví ledňáčky. Trofejí je další snímek do alba (Mladá fronta DNES)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Má "oko" na záběry z přírody, zvlášť ho těší zachytit objektivem ledňáčka. Fotograf-ornitolog Bohumil Mášek se přes své hobby dostal i ke spolupráci s ochránci přírody.
"Intenzivně jsem začal přírodu fotit v roce 2006, kdy jsem si pořídil první digitální zrcadlovku. A brzy mi bylo jasné, že si nevystačím se setovým objektivem. Tak mě brzy čekala další investice, koupil jsem objektiv třístovku a konvertor," popisuje vylepšování techniky.
V té době začal spolupracovat i s Nepomuckým ornitologickým spolkem, který si jako jeden z úkolů vytyčil získat přehled o kolísající české populaci ohroženého ledňáčka říčního. Spolek je i v kontaktu s vodohospodáři, aby při úpravě toků nezničili ledňáčkům jejich nory.
Bohumil Mášek něco přes rok spolupracuje i se Záchrannou stanicí živočichů Plzeň, pro kterou fotografuje nejen ptáky, ale i žáby a další živočichy.
"S Karlem Makoněm, který stanici vede, se známe z různých výstav nebo přednášek a pravidelně jim pomáhám s kroužkováním ptáků nebo s přesuny žab. Takže proč to zároveň i nefotit?" popisuje Bohumil Mášek, jak se kloubí práce s přírodou a fotografování.
"Ono i focení takového ledňáčka pak jde snáz. Kdo chce přírodu fotit, musí ji znát a dostane se k ptákům daleko blíž," radí dalším zájemcům o podobného koníčka. "Pravidelně sleduji čtyři ptačí nory, takže už vím kde si sedá, kdy hnízdí. Nejjednodušší je to, když se krmí mladí. To jsou tři čtyři rybky na mládě denně, pět až sedm mladých většinou třikrát ročně. To už se občas nějaká ta fotka povede," usmívá se Bohumil Mášek.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.